Neurologija

Polineuropatija

EmilijaB

Poštovana gđo. Prof.dr.sc Vesna Brinar,
Dijagnosticirana mi je polineuropatija.
Je li ta bolest izlječiva i kako se liječi? Imam 79 godina.
Unaprijed zahvaljujem
EmilijaB

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med.

Polineuropatija je poremećaj osjetnih funkcija koja se razvija zbog oštećenja malih živčanih vlakana. Uzroci mogu biti različiti; vrlo često dijabetes, povišen krvni tlak, nikotinizam,alkohol , izlaganje toksičnim tvarima i dr.
Liječenje ovisi o kliničkim simptomima , koje se manifestira obično žarenjem i pečenjem u stopalima. Ako je ono prisutno tada se uz vitamine grupe B uzimaju različiti lijekovi kao preparati koji djeluju na serotonin - glavni regulator boli , ali i antiepileptici kao što je to gabapentin i pregabalin. Vrlo je važna prevencija daljnjeg oštećenja a to je regulacija šećera i krvnog tlaka te izbjegavanje toksičnih tvari koje uzrokuju p oštećenja živaca.