Neurologija

nagli poremećaj govora

frulica

Poštovani,

moja majka (79 g) boluje od angine pektoris. Uzima Concor cor, Olicard i Triapin. Prije nekoliko dana na nekoliko trenutak je otežano govorila (nerazumljivo). Simptomi su brzo prestali. Nije osjećala nikakve bolove niti je bilo bilo kakve vidljive promjene na tijelu. Tlak je bio 108/60. Tlak joj je uz lijekove obično 140-160/60 . Sada mi se čini da malo teže govori.
Znači li ovaj čudan simptom "najavu" moždanog udara ili je samo došlo do naglog pada tlaka?

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med.

Moguće je da su smetnje govora u Vaše majke bile vezane uz pad krvnog tlaka, no one ne bi u tom slućaju smjele i dalje biti prisutne. Teško je razlučiti takav padom tlaka uzrokovan poremećaj od prolaznog poremećaja cirkulacije u mozgu tzv TIA atake. Svakako treba češće mjeriti krvni tlak i ako su vrijednosti niže od 120 sistoličkog krvnog tlaka potrebno je smanjiti dozu antihipertenziva.
Ako je majci i dalje lošije s govorom morate do neurologa!