Neurologija

Povisena stitnjaca

Mirjana

Štovani

Imam 47 godina. Unatrag oko godine dana poceo mi se zatvarati kapak lijevog oka. Nakon obavljenih lijecnickih pregleda, nalazi krvi su pokazali hormonalni poremecaj tj. blago povisenje stitnjace. Dobila sam tablete koje sam pila tri mjeseca, a nakon slijedeceg pregleda receno mi je da tablete vise ne trebam piti. Medjutim stanje lijevog oka se nije popravilo. Kapak mi je ostao zatvoren skoro do pola oka. Lijecnici su mi rekli da se tu ne moze nesto vise napraviti, da je to sad stvar estetike.
Da li je to istina i da li postoji nacin da se kapak ponovno vrati na svoje?
Usput bih htjela navesti da me kroz cijelo to vrijeme (oko godinu i pol dana) drze i napadi kaslja za koje mi nitko nije znao navesti razlog. Da li je i to povezano s navedenim?

Unaprijed zahvaljuem!

Doc. dr. Zlatko Trkanjec

Povišeni hormoni štitnjače vrlo često su povezani s izbočenošću očiju pa pokatkad kapci ne mogu zatvoriti oko. Svakako biste se trebali javiti specijalisti za žlijezde s unutarnjim lučenjem (endokrinologu) i specijalisti za očen bolesti (okulisti). Zbog kašlja savjetovao bih Vam pregled kod specijaliste za plućne bolesti (pulmologa).