Neurologija

Pozdrav molila bih pojasnjenje nalaza EEG-a

ami27

Sin 14 i pol mjeseci je bio na snimanju EEG uputna dijagnoza torticollis I.dex, prolongata, Parinaud znak poz.
Opaska: budnost, pospan, spava+Ifs, video zapis
NALAZ:
Ucinjeno je dnevno EEG snimanje u budnosti, pospanosti i spavanju u trajanju od 25 minuta.
U budnosti u stražnjim regijama se formira osnovna cerebralna aktivnost frekvencije 7 - 8 Hz.
Dijete usniva s latencijom od 20ak minuta NREM stadijem spavanja u kojem ostaje od kraja snimanja.
Osnovna cerebračna aktivnost u spavanju miješane je theta-rijetke delta frekvencije promjenjivih amplituda.
Vretena spavanja trajanja su do nekoliko sekundi i javljaju se uglavnom sinhrono iznad obje hemisfere.
Kod usnivanja suspektne promjene C-T-P -viševoltažni bifazični sporiji i zašiljeni valovi, više desno (d.d. hipersinhronija kod usnivanja).
U spavanju osim povremenih artefakata uslijed micanja nisu registrirane specifične EEG promjene.
Tijekom IFS-a nisu registrirane specifične EEG promjene.
ZAKLJUČAK: kod usnivanja suspektne promjene C-T-P (viševoltažni bifazični sporiji i zašikjeni valovi), više desno (d.d. hipersinhronija kod usnivanja) U spavanju osim povremenih artefakata uslijed micanja nisu registrirane sigurne specifične EEG promjene.

Prof. dr. sc. Vesna Brinar, dr. med.

EEG je u vašeg djeteta promjenjen što je vjerojatno povezano s neurološkim ispadima koji su opisani (Parinaudov sy).Neznam da li je dijete imalo grčeve odnosno epileptoformne manifestacije?. Da li se je radilo o porođajnoj traumi , odnosno protrahiranom porodu , kakav je bio Apgar djeteta pri porodu i dr. U svakom slućaju preporučam Vam pregled neuropedijatra koji se bave navedenom problematikom u djece.