Neurologija

savjet

Deni

Unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru koji mi je prijeko potreban.

Već dugi niz godina, točnije iz razdoblja rata ( prvi put sam osjetio smetnje 1993.godine ) pa do danas osjećam tegobe koje su intenzitetom nekad manje ili više izražene, ali me prilično opterećuju. U početku sam ih teško podnosio, ali sam vremenom naviknuo. Ne mogu ih nazvati boli, ali se manifestuju kao izrazito neugodna stanja. Smetnje se manifestiraju kao pritisak u području pleksusa, neki čudan pritisak u glavi, neugodan osjećaj u stomaku - ponekad i treperenje. Otežano disanje. Povreneno se javi i pojačan srčani rad. U području leđa, iznad lopatica, a ispod ramena javlja se utrnuće i zgrčenost u mišićima ( lagana bol ). Također, javlja se tremor u rukama i nogama. Znojenje dlanova i pazuha je prilično. Ponekad je učestala potreba za uriniranjem ili se javlja rijetka stolica.Sve to popraćeno je zujanjem u ušima. Ove tegobe nestaju kada spavam i nemaju utjecaja na san. Tegobe su većinom izražene kroz jednu do dvije navedene smetnje.Uz navedene smetnje trudim se da normalno obavljem sve svoje poslove. Prvi put kada sam osjetio tegobe ( javile su se naglo kao intenzivno lupanje srca, stomačne tegobe i teško disanje popraćeno strahom od tada još nedoživljenog stanja ), javio sam se liječniku da bih obavio mnoge internističke i kardiološke pretrage čiji su rezultati bili uredni.
Jedini zabilježen problem bio je sa blago povijenom vratnom kralježnicom - prema riječima i objašnjenju ljekara. Također, posjetio sam i neuripsihijatra koji mi je predložio ( sada se više ne sjećam o kojim se tabletama radi ) odgovarajuću terapiju nakon koje ( jedno pakovanje ) nisam osjetio bilo kakve promjene. Kako su ratna djelovanja bila intenzivirana više nisam imao dovoljno vremena za dalje posjete liječniku, a uredni nalazi umirili su moju zabrinutost. Kod naknadnih posjeta ljekaru zadnjih godina ( pošto su smetnje i dalje
prisutne ) i ponavljanja ove cjelokupne priče uglavnom je konstatirano da su smetnje nastale usljed većeg konzumiranja kave i cigareta.
Kako sam cigarete i kavu prestao konzumirati prije gotovo godinu dana, a stanje je ostalo nepromijenjeno, molim Vas za savjet što da uradim. Ispričavam se na dužem pojašnjenju, ali želio sam Vas detaljnije upoznati sa problemom.

Dr M. Bošnjak Pašić

Obzirom na tegobe koje navodite i na podataka da ste se do sada obrađivali od strane interniste i kardiologa, mišljenja sam da bi još trebali obaviti i pregled neurologa. Tada će Vam neurolog nakon što Vas detaljno pregleda preporučiti potrebnu obradu te ovisno o rezultatima pretraga preporučiti terapiju ili Vas uputiti na pregled nekom drugom specijalisti.