Otorinolaringologija

mandule

jovankas24

Poštovani,
imam konstantni iscjedak iz nosa u ždrijelo te povremene bolove u predjelima sinusa već više godina,povremeno imam začepljen nos,no u poslijednje vrijeme me počelo boljeti i nepce i stražnji gornji dio grla te mi se gnoji,a teže gutam slinu i kad me ne boli. RTG slika paranazalnih sinusa je bila uredna,a zadnjim kliničkim pregledom utvrđeno je da su RNS kavumi prohodni sprijeda i srednji nosni hodnici prohodni,OFS granulirana stražnja stijenka ždrijela.Preporučeno mi je načiniti alergološku obradu i citološki bris nosa na eo.Da li bi mi preporučili napraviti još koje pretrage s obzirom na grlo i može li grlo uzrokovati probleme sa sinusima i može li ono biti gnojno čak i ako ne pokazuje znakove upale?
Unaprijed puno hvala!

Prof. dr. sc. Željko Bumber, dr. med.

Svakako učinite CT sinusa.

jadra66

Postovani,
molim vas za pomoc, naime prije otprilike pet mjeseci sam primjetila malu plocastu izraslinu na lijevoj strani grla tj. na oziljku od uklonjene mandule. <bila sam kod dva orl i jedan mi je rekao da se radi o nakupini limfnog tkiva ,a drugi da je to ostatak mandule. napominjem da tu izraslinu nisam primjetila prije. Mene jako boli na tom mjestu i bol se siri dolje prema vratu i u lijevo uho. Od prije tri dana tesko gutam i osjecam peckanje u dnu grla i skakljanje te podrazaj na suhi kasalj. Jucer ujutro i danas sam u ispljuvku imala dosta gnojnog sekreta i krvi. Cini mi se da krvi ima vise kada povucem sekret iz nosa tj. sinusa. nemam temperaturu i ne curi mi nos. Lijecnici mi nisu prepisali nikakvu terapiju samo sljezov caj.

jovankas24

Može li samo jedan krajnik biti upaljen ? Naime, ne boli me grlo, ali mi je lijevi krajnik jako uvećan spram desnog i čini mi se da je gnojan.

Domagoj Parazajder, dr. med.

1. pitanje: Opisana izraslina na mjestu ožiljka je tzv. rezidua poslije tonzilektomije (mandula = tonzila), odnosno ostatak limfnog tkiva tonzile (dakle oba liječnika su u pravu - to je jedno te isto - tonzila je po građi nakupina limfnog tkiva). I nakon kvalitetno učinjene operacije tonzila često zaostane malo tkiva tonzile (ne mora biti vidljivo golim okom) koje naknadno može hipertrofirati (narasti) i ukoliko vam ne radi problema ne treba ga dirati. Svaka rezidua se, pogotovo u sklopu respiratorne infekcije može upaliti (i dodatno oteknuti), što je vjerojatno slučaj kod vas, te je stvar kliničke procjene liječnika radi li se o virusnoj infekciji (najčešće, kada je terapija simptomatska) ili eventualno bakterijskoj (u principu ide sa lošijim općim stanjem, povišenom tjelesnom temperaturom, promjenama u krvnoj slici). Opisani gnojni sekret sa primjesama krvi je vjerojatno posljedica upale sinusa u sklopu navedenog infekta, u slučaju da se do sada nije smirila predlažem kontrolu te pp uvođenje terapije (eventualni antibiotik...).

Domagoj Parazajder, dr. med.

2. pitanje: Može, iako rjeđe, no sudeći po vašem opisu ne radi se o akutnoj, već vjerojatno kroničnoj upali tonzila koja je između ostalog praćena asimetrijom (različitom veličinom) tonzila, a ono što vi opisujete kao gnoj vjerojatnije su ostaci mrtvih stanica i nakupine hrane (tzv detritus) u kriptama tonzila. Preporučam orl pregled radi odluke o eventualnom liječenju.

Majla17

Pozdrav, imam 22 godine i prije nekih 6 mjeseci sam u grlu osjetila uzasan miris, uglavnom osjetim nakon gutanja hrane, i pislije toga sam primjetila na krajnicima bijele nakupine, jednom prilikom sam izvadila tu jednu bijelu nakupinu, pa me zanima sta je to, i da li postoji neki kucni lijek za to? happy

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, navedene bijele nakupine na nepčanim tonzilama /ukoliko su dugotrajno prisutne, nisu praćene temperaturom i nemaju tendenciju rasta/ predstavljaju nakupine odljuštenih epitelnih stanica u tonzilarnim kriptama i znak su kronične upale tonzila. Imaju neugodan miris i lako se eliminiraju pritiskom špatule na tonzilu.