Otorinolaringologija

Pojašnjenje MS CT Paranazalnih šupljina

pipi

Poštovani.
Molim pojašnjenje nalaza odnosno pojašnjenje operativnog zahvata. Da li se sve obavlja kroz nos? Smatra li se to kao teži ili lakši zahvat i koliko traje oporavak?

Na presjecima kroz područje paranazalnih šupljina kao i na učinjenim rekonstrukcijama vidi se diskretno polipoidno zadebljenje medijalnog zida desnog maksilarnog sinusa te rubno i polipoidno zadebljanje sluznice dna lijevog maksilarnog sinusa.
Lijevo ostiomeatalni kompleks prohodan, desno obliteriran zadebljanom sluznicom koja se nalazi u srednjem nosnom hodniku desno.
Obostrano u etmiodinim celulama gusti sadržaj, izraženije sa lijeve strane.
Keros tip I.
Rubno zadebljanje sluznice desnog sfenoidnog sinusa.
Diskretno zadebljanje samog dna oba frontalna sinusa.
Nema znakova koštane destrukcije.
Naglašena dekstrodevijacija nosnog septuma.
Zadebljanje sluznice nosnih školjki uz obostranu conhu bulosu i sadržaj unutar šupljina u konhama.
Temporalne kosti urednog izgleda, bez patološkog sadržaja unutar mastoidnih celula ili srednjeg uha.

Puno vam hvala.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovani, CT sinusa ukazuje na kron. upalne promjene paranazalnih sinusa sa mjestimičnom pojavom sekreta, što se može liječiti kirurški endoskopskim putem kroz nos ( ukoliko je prethodno provedena konzervativna terapija lijekovima, ali bez rezultata) .Pacijent postoperativno nosi male Mikulitzeve tampone u nosu 5 dana; oporavak je obično vrlo brz