Otorinolaringologija

žlijezde

labadusa

Poštovani,
prije nekoliko dana sam uočio iza i ispred lijevog uha oteklinu, nešto kao "divlje meso". Ništa me ne boli i ne smeta mi. Inače, već godinama se pretjerano znojim i ispada mi kosa, a imam 28. godina. Zanima me da li je to opasno i što moram napraviti?

Unaprijed se zahvaljuje!!!

Domagoj Parazajder, dr. med.

Poštovani, učinite pregled kod svog liječnika radi utvrđivanja radi li se o ateromu (začepljena lojna žlijezda), što je najčešće, eventualno uvećanim limfnim čvorovima ili nećem trećem. Sukladno nalazu će se utvrditi i liječenje (aterome se preporučuje odstraniti zbog čestih upala, uvećani limfni čvorovi najčešće su samo reaktivne prirode, u ovom području najčešće zbog manje infekcije/ozljede kože). Što se tiče znojenja, također se obratite luiječniku o.m., koji će uvrditi da li je potrebna daljnja obrada (za početak je dovoljno učiniti KKS - kompletnu krvnu sliku te sedimentaciju eritrocita).

ljuborad

Prije nepune godine dana uočio sam uvećanje žljezda na desnoj strani vrata a prije 3 mjeseca obavio sam UZ vrata.Nadjeno je da mi je parotidna žljezda desno u cjelini uvećanate paketi limfonoda promjenjenih po Neo tipu pojedinačno veličine do 33mm submandibularno,u tonsilarnoj i dubokoj cervikalnoj grupi,limfonodi okrugl iizrazito hipoehogeni,haotične cirkulacije pojedinačno i u paketima.Odmah sam izvršio punkciju žljezda i nadjene su brojne hiperkeratinizirane skvame, ćelije sa "otopljenim" jedrima, skvamozne ćelije pojedinačno i u grupama kao i ćelije koje imaju uvećana,nepravilna hiperhromatska jedra i obilnu,poligonalnu,kompaktnu citoplazmu.Zaključeno je da se radi o sekundarnom depozitu skvamocelularnog karcinoma. U potrazi za primarnim karcinomom obavio sam mr i msct vrata a nadjene su solidne hiperdenzne promjene nepravilnog oblika i neoštre kontur vel.45x 25 mm i 20 mm te submentalno pojedinačne lgl do 9 mm a svi ostali organi uključujući i parotidnu žljezdu su b.o. i data je dijagnoza lymphadenopathia. Mada mi je orl ljekar rekao da bi primarni karcinom trebao biti u blizini,tj.u predjelu vrata ja sam obavio msct grudnog koša, abdomena i male karlice, irigografiju i rtg jednjaka, želudca i duodenuma i svi nalazi su bili ok.Inače, nakon punkcije i date dijagnoze prešao sam na totalno veg ishranu, smršao sam 20 tak kg,imao sam ranije130 kg a visok sam 182 cm.Osjecam se super, nikakvih tegoba nemam, nisam ih ni prije imao, ponašam se kao da je sve ok a pitam vas sta mi predlazete da činim dalje u potrazi za primarnim kancerom. možda pet skener cijelog tijela? Srdačan pozdrav.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovani, nije neobično da se kod pacijenta dijagnosticiraju metastatske promjene vrata bez poznatog primarnog tumora koji se u najvećem broju slučaja nikada ne dijagnosticira. Što nije razlog da se operativnim putem i radioterapijom ne liječe (uspješno) metastaze vrata. A iz Vašeg posta ne mogu iščitati da poduzimate nešto u navedenom smjeru. Prelaskom na vegansku ishranu i negiranjem problema ne radite sebi uslugu, već dopuštate da problem preraste u veliki problem. Ne zamarajte se primarnim tumorom, nego liječite vidljivo i dijagnosticirano.