Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

TheKleer

Jutro. Ovako imam isto problem sa nabubrenom bradavicom ali samo jednom. Ova desna je u redu, ali ovu ljevu kad dotaknem malo je tvrđa od desne i kad jače pritisnem malo me zaboli. Imam 15 godina i visok sam 181cm. Isto tako i moja visina, je li normalno biti tako visok jer mi mnogo njih govori: Čovječe kud si ti izrastao tako brzo happy

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sve opisano je normalno, ja sam sa 14 godina bio 194 cm...

Stipe31

Evo ovako....
Imam 13god za 2 mjeseca će mi biti 14 rođendan, Pati me visina i malo kilaža,visok sam 146cm imam oko 39kg...
Pitam se jel nešto nevalja sa rastom....u školi me znaju zezati zbog veličine pa budem ljut.
Ulazim lagano u pubertet i rastu mi dlačice...

Eto unaprijed zahvaljujem!! happy

cufrek

Pozz ja imam 13 god uskoro cu 14 visok sam 171cm i imam 63kg e sad imam problem dosta sam dlakav po rukama,po nogama sam jako dlakov brada mi raste brijem se svakih 7-14 dana i pocele su mi rast dlake po prsima i po trbuhu (nema gdje nisam dlakav)...prva dlacice na penisu su mi pocele rast sa 11 god tu negdje i to mi jako smeta...ima u razredu apr deckiju koji su dlakavi samo po nogama al nisu po tjelu i mene je tog sram....e sad me zanima dal cu postat jako dlakav ili ce prestat rast...i jel moguce da alkohol utjece na rast dlaka?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Stipe, javi se svom liječniku, treba vidjeti na krivulji rasta kako se kreće prirast težine i visine tijekom prošlih godina. Tu se uzima u obzir i visina roditelja. Treba obaviti i pregled. Tek tada se može reći da li je sve u granicama normalne varijacije rasta ili se nešto događa.

Cufrek, alkohol nije dobar, no nema veze sa dlakama na tijelu. Da li ce jos rasti? Ne znam, vjerojatno. No nekome ce se dopasti ovakvo obilježje muškosti.

Stipe31

Otac mi je visok 189cm..kaže da je i on kao dječak bio mali ....počeo je rasti u 8 razredu tako kaže.
Ja sam se rodio ranije al kada gledam kada nevozim svaki dan bicikl debljam se.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Stipe javi se doktoru, podaci koje navodis su nedostatni, treba te pregledati, ucrtati krivulje rasta i onda odluciti da li je potrebna daljnja obrada.

joke18

Imam jedan problem,a to je velicina mog penisa..Imam 18 i pol godina visok sam 180cm i imam 70kg.. U pubertet sam usao sa 12/13 no moj penis ne raste vec 4 godine..imam seksualne odnose ali i sam vidim da moj penis nije ni prosjecan..mislim da je prosjek 17/18 cm,a meni ide 4cm dolje.. mislite li da ce jos rasti ili ce ostati tako??nisu mi ni testisi nesto veliki..
Hvala na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Mislim da je prosjek oko 14-15 cm. Obzirom na zabrinutost preporučam konzultaciju sa nadležnim liječnikom obiteljske medicine koji će nakon pregleda vidjeti ima li razloga za dodatnim pregledima (kod endokrinologa).

Brc32

Dobar dan.Imam 16 uskoro 17 godina.Imam jedan problem jedna bradavica je nabubrena a druga nije i kada je dotaknem zaboli.Desna je manje nabubrena od lijeve.Jeli to normalno u pubertetu?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Riječ je o normalnoj i prolaznoj pojavi. Bolnost se može umanjiti oblozima od vode sobne temperature. Ukoliko se smetnje pojačavaju trebat će otići liječniku.

rsk

Imam 15 i pol godina. visok sam 157 cm i imam 46 kg. Kad mi se penis nadigne ima oko 11-12 cm,ali se ne moze uspraviti i jos nemogu svršiti. Jos nisam usao u pubertet,pa me zanima oce li to sve doci na svoje kad udem u pubertet

ljubinka

Poštovani doktore,
Htjela bih da pomognete zabrinutoj majci. Moj sin će u 6 mjesecu napuniti 15 godina. Tijekom cijelog svog djetinjstva je bio negdje na 30-40 centili rasta ( nisam 100% sigurna da sam ispravno mjerila) . Negdje od 12 - 13 godine je skočio na 50 centilu da bi sa 14 godina pao na 42 centilu. Mene brine što je od 14 godine narastao 4.5 cm ( sada je visok 167 cm i to ujutro kada ustane iz kreveta). U posljednja 4 mjeseca je narastao 1 cm. Budući da nije nešto pretjerano visok, a vidim da je već poodmakao s pubertetom brine me da li se išta može uraditi da se u toj dobi potakne još malo rast. Bila sam prije par mjeseci kod pedijatrice i iznijela moje brige, ali ona kaže da misli da je to sve u redu i da se raste do 18 godine. Također niti na sistematskom pregledu u školi liječnica nije ništa komentirala. Zamolila bi Vas da mi pokušate odgovoriti :
Ako mu lagano počinju rasti brčići ( još se ne brije) - da li to znači da je na kraju puberteta? Noge su mu jako dlakave, ruke nisu. Koliko po Vašem cijenjenom mišljenju ( znam da mi nitko ne može dati točan odgovor) još možemo očekivati da naraste, te da li bi eventualni odlazak endokrinologu u toj dobi mogao išta popraviti, osim što bi njega frustrirala.
Napominjem da sam ja visoka 170, suprug 178, ali dolazimo iz jako "niskih" obitelji. Mlađi brat mu je konstanto no 25 centili - ima 7 godina. Rođen je sa 59 cm.
Znam da se protiv genetike ne može, ali ja želim umiriti svoju majčinsku savjest -happy
Puno Vam hvala na odgovoru..
Lijep pozdrav.

ljubinka

Isprika, rođen je sa 49 cm, 3100 gr.
Pozdrav još jednom

amelyca

Zdravo imam 11 godina i 6. sam razred u 3. razredu su mi pocele da rastu dlake ispod pazuha jeli to normalno?Brine me i sto moji drugovi imaju vece testise nego ja jeli to normalno ili moram kod doktora da vidi taj problem?Hvala

amelyca

Imam 11 god i imam male testise moji drugovi imaju vece pa me je malo sram jeli to normalno?JOS jedno pitanje skoro nikako nemam dlake oko testisa jeli to dobro ili lose:molim odgovor..-.hvala big-smile

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Za RSK : treba pričekati da pubertet krene pa je za očekivati da će opisane smetnje nestati. Ako ostanu, treba se javiti liječniku.
Za Ljubinku. iz svega navedenog ne nalazim znakova bolesti. Genetika značajno određuje visinu i nije dobro ovako se "predano" baviti tim problemom jer će izazvati frustracije (objektivno neopravdane a uzrokovane Vašim željama) i komplekse. Izbjegavenjem nošenja i podizanja tereta se može donekle povećati konačni doseg visine.
Za Amelycu: povećanje testisa je znak značajnijih pubertetskih promjena tako da je u ovoj situaciji sve normalno. Različitosti u vremenu kada nastupaju promjene su velike tako da nije rijetkost da se druže bradati i glolobradi dečki iste dobi.

Poštovani doktore

Imam 14 godina i visok sam 166 cm,imam 49 kg i zanima me zašto nemam dlaka ispod pazuha i po nogama, stidne dlake imam te mi rastu brčići počeo sam mutirati.Zanima me jeli bi ja mogao još narasti?Otac mi je visok 181 cm,a majka 164 cm.

Unaprijed hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema svemu napisanom možeš očekivati u narednoj godini ubrzani napredak u svemu što očekuješ (dlake, rast i vjerojatno još ponešto).

ivan777

Pozz.
Imam 14 godina (uskoro 15) i imam problem s povecanjem grudi ... znaci isao sam doktoru i rekao mi je da ce to proci i da dodjem ponovo za 6 mjeseci ...
Medjutim ima vec godina dana a stanje se nista nije popravilo ... nemam problema s kilazom cak mi se vide i trbusni misici samo mi smeta to sto su mi grudi povecane.
Znaci javilo mi se tamo u 7 raz. (13 god) kada sam osjetio nesto ispod bradavice kao nesto okruglo i jako me bolilo .. sada vec manje boli al su mi grudi jos vise povecane a bradavice napuhane.
Uskoro ce ljeto a ne zelim da imam ovaj problem ... moze li se kako brze da rijesi ovaj problem molim vas.
Hvala

Nazad
Naprijed