Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

icecream66652

Dobra večer!

Za dva mjeseca ću imati 13 godina. Imam 70kg i visok sam 174cm. Znam da sam "tučan," ali počeo sam se zdravije hraniti. Naime mene mući visina. Svi su me vršnjaci odavno pretekli u visini. Zadnju godinu dana sam naraso za dva i pol cm, a prethodnu 3 cm. Inače, tata mi je visok 187 cm. Zanimame koliko ću još rasti? Vjerojatno sam ušao u pubertet po dlakama po rukama i nogama te oko penisa i ispod ruke. Još me zanima da li je normalna dužina penisa za moju dob 7 cm, a u ereakciji je 11 cm?

oprostite na ovako velikom postu.

smithenzii03

Pozdrav, zao mi je sto smaram ali zabrinut sam..
U zadnje vreme sam primetio da me opet leva bradavica boli i kao da je oko nje ojacalo tkivo, dok je desna normalna.Pre 3 meseca sam imao bol u obe bradavice , i tad je bilo ojacalo tkivo u obe, ali sada samo leva boli i samo je oko nje ojacalo.
Takodje sam primetio da mi u zadnje vreme brkovi krecu da rastu, to su dlacice ali vidljive i bele su(svetle)..Dlaka po nogama imam vise..U zadnjih god dana sam porastao oko 10-11 cm( sad sam visok oko 160-161) Da li je ovo taj ubrzan rast nakon koga sledi rast penisa, mutiranje i ostatak puberteta?

icecream66652

krivo sam napisao: zadnjih godinu dana naraso sam za 2.5-3 cm, a prethodnu isto tako.

I do koje godine raste stopalo?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Smithenzi - da to su jasni znaci pojačane hormonske aktivnosti, sada možeš očekivati ubrzanje rasta i razvoja muških obilježja. Ako su bolovi u prsima izraženiji stavljaj obloge od vode sobne temperature.

Icecream: tek te čeka ubrzanje rasta i razvoja muških obilježja, očekivano u narednih 4-5 godina.

smithenzii03

Hvala na odgovoru , primetio sam da imam dosta sitnih dlacica ispod ruku , pazuha kako god , ali vidljive su samo kada da sijam svetlosnom lampom ispod ruke dugacke mozda 3 ili 2 milimetra.Primetio sam da sam dobio dlacice oko bradavica.Ima ih malo i samo okolo..Bol u bradavici se smanjuje MNOGO !Takodje visok sam oko 162-163 a mama mi je visoka 170 otprilike , a tata oko 183-185. U zadnjih godinu dana sam oko 10cm narastao.Sta mislite koliko cu narasti?Sa obzirom da mi krecu brkovi da rastu i na ove ostale informacije sto sam davao i dao , da li pubertet kod mene tek sada krece u punom zamahu(mutiranje glasa, povecanje polnog organa?Da li mogu da ocekujem ovo navedeno u skorije vreme ?(par meseci, do nove godine mozda, imacu strpljenja)

ivko550

Molim vas za savjet.Imam 14 god te mislim da mi pubertet kasni.Kad imam ejakulaciju ne izlazi sperma nego prozirne kapljice tek su mi prije par mjeseci pocele rasti stidne dlacice a sad ih u zadnje vrijeme bas i nema ,pocele su mi rasti dlake na nogama ali jos uvijek ih nema ispod pazuha i na bradi.Jesam li obolio od necega?Molim vas za opsiran savjet

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Smithenzi: nije baš vjerojatno da ćeš u naredna 2 mjeseca jako napredovati u svemu što očekuješ, prije bih rekao do kraja idućeg proljeća. Ne preostaje ti ništa drugo nego da budeš strpljiv. Mogao bi dosegnuti očevu visinu.

Ivko: prema svemu tek predstoji značajniji zamah puberteta. Obzirom na dob nije ništa neuobičajeno. Ako si zabrinut trebaš se javiti liječniku, osim pregleda važan podatak je kako se kreće brzina rasta.

smithenzii03

Znaci doktore do marta-aprila cu dostici skoro celu visinu , mutirace mi glas , postacu jaci itd?
A mene zanima je li npr ima neki redosled .. koliko znam prvo se povecavaju testisi i dobijaju taman ten.Posle toga ide ubrzan rast , pa mutiranje , posle toga rast penisa?
Npr moji testisi su odavno povecani i imaju dlake i taman ten, u zadnjih godinu dana sam porastao oko 10-12 cm. Znaci uskoro krece mutiranje? Meni je najbitnije mutiranje jer mislim da imam deciji glas onako.Ugrubio se malo ali nekako znate... Znaci ako sam dobro razumeo do marta-aprila cu dostici skoro celu visinu , mutirace mi glas , postacu jaci itd? A mutiranje glasa da li moze biti npr do sledeceg meseca ili decembra? Hvala vam na predobroj saradnji zbog vas sam dobio samopouzdanje, vise se ne brinem oko toga..Mnogo ste mi pomogli i do sada..Naucio sam vise stvari... Hvala punooo <3 <3

bozidar02

Pozdrav. Imam 13 uskoro 14. Visok sam 180 cm. Težak 62 kg. Imam dlake na nogama, ispod pazuha i oko penisa i mošnje. Penis mi je u opustenom stanju 9 cm, a u erekciji je 17cm. Sperma izlazi kad mestrubiram. Ali zabrinjava me prepucij. Po forumima sam vidio da se to događa u petoj godini. Ja mogu u opustenom stanju do kraja nategnuti, ali kod erekcije jedva da pređe glavić. Sta da radim. Jel moram na obrezivanje.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Smithenzi . sada bi trebala polako nastupiti promjena glasa. Nece to ici bas u mjesec - dva, nije moguce precizno odrediti ali prema svemu opisanom bi se trebalo do ljeta dogoditi sve što očekuješ. Bit će kasnije još rasta, no ne dosadašnjom brzinom.

Božidare preporučujem da suženi dio prepucija mažeš kortikosteroidnom kremom kako bi se razmekšalo vezivo u kožici. Krema se nanosi 2x dnevno kroz tjedan dana, a potom 3 tjedna samo navečer, u tankom sloju. Kura se kasnije može i ponoviti ako se ponovno javi sužavanje kožice. Time možeš izbjeći operaciju.

smithenzii03

Poz.. 26.10.2016(juce) sam imao skolski sistematski pregled!
u 5. Razredu visok 146,5, u 6. razredu visok 153,obavljen 15.12.2015. , a sada sam visok oko 162 ili 163.
Ugojio sam se 6,5 kg od 6. razreda, sada imam 50Kg.Bmi mi je 18.5.Osecam da glas pocinje polako da se menja.Skoro isti kao ranije al malo grublji..Kada sam vas pitao za mutiranje mislili ste da ce zesca mutacija kako da kazem biti za 4-5 mesecaIli da ce otprilike biti pri kraju!?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Pri kraju ovog perioda

luka19111

Postavanje doktore!
Imam 16g usao sam u pubertet odavno. Imam dlake na nogama oko spolovila i anusa te na trbuhu ali nemam po rukama i licu. Pitao sam oca s koliko je on dobio bradu i rekao mi je sa 17. Jeli mogu i ja ocekivati da je dobijem isto tako ili ce joj jos trebati da naraste. Hvala unaprijed na odgovoru.

Belmix

Pozdrav!
Imam 13 godina,visok sam 153cm i 42 kg.Da li je to normalno za moju dob i koliko bih mogao biti visok?Hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

luka: teško je reći, budi strpljiv pa ćeš visjeti

Belmix. Ne mogu ništa reći, ovisi kako si do sada rastao, koliko su ti visoki roditelji, koliko su izraženi znaci puberteta. Ako si zabrinut posavjetuj se sa svojim liječnikom.

smithenzii03

Hvala na informacijama doktore.
U zadnje vreme sam dobio bubuljice po čelu, nosu, bradi,, uglavnom po celoj glavi.. Ukupno ih ima 5 ili 4..
Kada me gleda neko iz profila vide se mali brkovi.
Bradu nemam ali imam dlake po obrazima.
Glas se i dalje nije počeo menjati.
Da li bubuljice ukazuju na nešto?
Tata mi je bio najveće visine 184, mama oko 169
Je li mogu dosegnuti tatinu visinu do aprila, maja?
Hoće li tad glas biti skoro pa završen sa mutiranjem?
U aprilu idem na ekskurziju i biće mi glupo da budem među nižima

Podrugac

Pozz doktore zanima me vaš zaključak oko mog rasta u visinu inace treniram veslanje(obično veslam na more i na suho na ergometru a teretanu radim dva puta na tjedan oko pola sata i radim ne pre lagano a i ne pre tesko) i radi toga molim boga da dosegnem visinu 185-190.Inace sam visok 177.5 a roditelji su mi visoki majka 175 a otac 181-184. A trenutno imam 17 ipo godina a 26.02.2017 cu imat 18.a od 15 ne rastem nista. Sad neznam oce li se dogodit koji Bum kod teme.u iduce 2-3 godine.jel ima koja prehrana ili koje vježbe koje bi mi mogle dodat visinu za bar 10 centimetra u iduce dvije godine

Leon45

Hitno trebam pomoc,na predjelu testisa sa lijeve strane uz samo mjesto spajanja stomaka i testita pored vrata penisa imam bubuljicu koja nece da prodje velika je ko upaljena kad se pokusa istisnuti boli,ispod nje kad istiscem izlazi gnoj nekad pukne i bubuljica koja je velika i krv iz nje ide ali za dva dana opet ista velicina a nekad nece uopste da pukne,jos se i neugodan miris osjeti kad izadje gnoj a bubuljica nista,sta da radim da nije nesto opasno?

Revolucionar

Pozdrav!
Za 2 mjeseca cu napuniti 15 godina, visok sam 176 cm i tezak 74 kg.
Tata mi je visok 182 cm a mama 163 cm.
Zanima me hocu li dostici 180 cm s obzirom da sve sporije rastem za razliku nego prije?
Smatrate li da imam previse kilograma?
Imam dlaka po nogama i ispod pazuha ali po licu skoro nista,kada mogu ocekivati rast brade?
Penis mi je u opustenom stanju samo 8 cm,hoce li jos rasti?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

smithenzii03: bubuljice ukazuju da su hormonske promjene počele. Spolno sazrijevanje ne ide po željama, treba biti strpljiv i ne opterećivati se sa svakim detaljem na sebi.

Podrugac: obzirom da unatrag 3 godine nisi narastao malo je vjerojatno da ćeš imati skok rasta od 10 cm. Ako se protegneš 2-3 cm bit će dobro. Vježbe s velikim težinama treba izbjegavati, hrana nema veze s rastom.

Leon45: najvjerojatnije se upalila lojna žlijezda u koži, javi se kirurgu, on će to ambulantno odstraniti (nije strašno niti opasno).

Revolucionar: možeš očekivati da ćes se protegnuti još 3-4 cm. Kila imaš nešto u suvišku obzirom na tvoju dob (ne mogu točno reći jer ne znam kakve si tjelesne građe - koliko imaš mišića i kakve su ti kosti) no trebao bi najvjerojatnije imati 2 kg manje. Bradu možeš očekivati u narednih 3-4 godine. Veličina spolovila u opuštenom stanju je vrlo varijabilna i nema veze s veličinom u erekciji. Ako je veći od 12 cm u erekciji tada je u granicama normalnih vrijednosti.

Nazad
1 ... 22 23 24 25 26 27 ... 34
Naprijed