Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

smithenzii03

Pozdrav doktore , mi smo se culi pre jedno 2 meseca , pitao sam vas uglavnom oko glasa to jest mutiranja , pitao sam vas to u novembru ,krajem novembra,tada ste rekli da ce najverovatnije po onome sta sam ja rekao tada biti mutacija glasa pri kraju ili nesto tako na leto jun-jul , da li mogu ocekivati vec sada nekakve promene u vezi glasa ? ja mislim da mi se glas malo nesto promenio , nije decji npr od 10 godina , ali i dalje ima decijeg glasa tu kako da kazem... Da li mogu ocekivati vec sada nekakve promene u vezi glasa, ili u narednih mesec dana ? Naravno hvala unapred na odgovoru!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Naravno da možeš očekivati, samo te promjene ne idu preko noći. Dobar je znak, i razlog da ne budeš zabrinut, činjenica da su promjene počele.

Makro321

Bok imam 14 godina i visok sam 162 cm i tezak 52 kg. Kada bih trebao poceti rasti. Tata je visine 172 , a mama 157. Hvala unaprijed

Makro321

Oprostite jos zaboravio nadodati da sam poceo bit dalkav po tijelu, oko spolovila, anusa, ispod pazuha. Velicina spolovila mi je 13 centimetra. Hoce se ta velicina povecati jer mi je vec neougodno. Hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nema pravila, no obzirom na napisano možeš očekivati ubrzaniji rast u narednih 1-2 godine, potom se usporava. Spolovilo - već sada je prosječne veličine i nemoguće je predvidjeti koliko će još porasti. Nije dobro sramiti se svog tijela, naročito kada je riječ o stvarima na koje ne možeš utjecati.

Makro321

Mozete li mi molim vas reci do koje vu visine narasti i kako taj rast nogu povecat(sport ,hrana?. I jos nesto, kada mastrubiram izlaze mi prozirne kapljice. Tog se bojim jer se valjda prvo spono pa tek onda tjelesno promjenimo, ako me shavcate sto zelim reci. Hvala unaprijed i oprostite na velikom postu. Ocekujem brz odgovor

Luka0203

imam 18 godina i mislim da imam kinefelterov sindrom zbog velicine i ginekomastije moze li nesto postici operacijom ili davanjem hormona?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Makro - možeš očekivati da ćeš doseći očevu visinu. Što se tiče prozirnosti ejakulata ne treba brinuti, i to će se vremenom promijeniti - ne ide sve baš redoslijedom kako mi zamišljamo. Ne postoji hrana ili vježbe kojima možeš povećati rast. Svakako treba izbjegavati nošenje velikih tereta - oni mogu smanjiti krajnji doseg visine.

Luka: govoriš o ozbiljnim stvarima, ako imaš smetnje koje opisuješ potrebno je učiniti pretrage kod endokrinologa. Ginekomastija se može riješiti estetskim zahvatom, no o potrebi primjene hormona može zaključiti samo endokrinolog nakon obavljenih pretraga.

Ejti

Pozdrav doktore imam 14 godina i zanima me penis mi je u opustenom stanju 5 cm a u erekciji 12-12.5cm hoce li mi jos rasti sobzirom da moji vrsnjaci govore da im je 15-16 cm imam dlaka oko penisa ispod pazuha i po tijelu i jel normalno da imam par dlaka na penisu bas po penisu svaki dan svrsim 3 puta unaprijed hvala . Molim odgovor

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Sve što opisuješ je normalno, a što se tiče daljnjeg rasta spolovila možeš biti umjereni optimist (nešto će porasti ali vjerojatno ne onoliko koliko bi ti želio).

Vale2004

Imam 12 godina i jos nemam spermij.Kada cu ga imati i kada cu ga moci izbacivati? Visok sam 159 cm i koliko cu jos rasti?

P.Somgd mog 12-og rodjendana je proslo 6 mjeseci

Kostak

Postovani, sto bi moglo znaciti plavkasto okolo areole. Kao da je udarena bradavica. Taj krug je vrlo malen i blijed te ga se je tesko vidjet. Imam 17 godina i musko sam u pubertetu. Hvala unaprijed

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Vale - ne znam, vjerojatno u naredne 2 godine. Konačna visina ovisi o puno stvari, najvažnija je visina roditelja.

Kostak - vjerojatno je riječ o venama u području areole ali svakako treba obaviti pregled kod svog doktora.

Makro123

Dobar dan opet ja happy Zanima me jeli mogu uzimati hormone rasta i gdje se trebam javit. Ujedno me zanima koliko kosta otprilike hormon rasta. Hvala unaprijed

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Krenuo si vrlo opasnim putem, izgledi da ces stradati su veliki, puno veci nego da ces postici ono sto zelis! Hormon rasta se daje samo onda kada ga organizam ne proizvodi, to su jasno definirane bolesti i hormon se dbija na teret osiguravajućeg zavoda. U svim drugim slučajevima, kao što je tvoj - smatraš da nisi dovoljno visok ili velik, hormon rasta negativno utječe na metabolizam svih stanica i kroz neko vrijeme uzrokuje bolesti na krvnim žilama i u metabolizmu. Naročito je opasano "crno tržište" hormonima jer je u pravilu riječ o preparatima nepoznatog sastava, čistoće i učinkovitosti. Neopravdana upotreba hormona je jedan od jasno prepoznatih uzroka iznenadne smrti mladih i oih malo starijih sportaša.

Preporučujem ti da kreneš kod endokrinologa, on će te pregledati, vidjeti da li to što vidiš na sebi odudara od nekakvih normanih vrijednosti ili su tvoja unutarnja očekivanja prevelika u smjeru u kojem ne možeš premašiti prirodna ograničenja. Ako pak postoji hormonski prooblem, tada će to rješavati čovjek koji je svoj život posvetio toj struci, a nemoj dopustiti da to rade neodgovorni šarlatani bez znanja i iskustva. Ljudski organizam je vrlo složen, i mi koji cijeli život pokušavamo shvatiti kako je to sve povezano ne uspijevamo u tome. Ali ipak znamo osnove, što se smije a što ne.

smithenzii03

Pozdrav doktore, ako se dobro secam krajem septembra, pocetkom oktobra sam se prvi put javio, tada sam bio visok 160-161, penis mi je bio dugacak oko 11 cm, glas slican kao i sada. Sada sam visok 168.5-169, penis dugacak 13.5, posle 6 meseci,staa mislite za koliko bih mogao doci do 180 posto je moj otac bio max visok oko 183 a ja mislim da bih za par godina i to stigao. Malo mi je cudno da je za tek 6 meseci penis narastao 2 cm u duzinu, je li sve to u redu. Opet glavno pitanje sta mislite za koliko bih stigao do 180? Unapred hvalaa

Makro123

Oprostite malo sam se krivo izrazio i bio sam vrlo znatizeljan. Sestra mi je na kraju objasnila o cemu se tu radi. Ali sam ujedno i saznao da kosarka i rukomet povecaju rast kao sto se i hormon rasta najvise izlucuje preko nock dok spavamo ali na youtubu sam nasao neke vjezbe istezanja pa ih sad radim. Nadam se da je to sve istinito i ako imate jos neki savjet samo recite.Hvala puno i pozdrav

Nemanja13

Jedno pitanje kada dodirnem desnu bradavicu osecam malu kvrzicu a kada je obuhbatim oseti se da je odvojena od koze takodje kada se dodirne boli da li je to normalno ili?
PS iman 14 godina

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

smithenzii03:

Sve ide kako si želio, nemoguće je reći koliko ćeš konačno biti visok, uobičajeno rast je sada u ovih 2-3 godine najbrži, potom se usporava do 20. godine.

Makro123:

Nemam

Nemanja13:

Najvjerojatnije je riječ o povećanju žljezdanog tkova dojke što je normalno i javlja se kod pojave pubertetskih promjena.

Crocop123

Pozdrav zanima me koliko cu biti visok s obzirom da sam sad sa nedavno navrsenih 16 godina 176, otac mi je 184-185 a majka 162 jeli moguce da dosegnem ocevu visinu inace u zadnjih godinu dana dosta brzo rastem

Nazad
1 ... 24 25 26 27 28 29 ... 34
Naprijed