Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pubertet u dječaka

Robert00010

Za nekih 2 mjeseca punim 16 , visina 176cm , tezina 58kg , za ovo ljeto sam narastao nekih 4cm , i da znam da se raste jos do 20te godine tako da najmanje se nadam 185 , no to me toliko i ne zabrinjava , po nogama sam dlakaviji , to sam primjetio prije 3/4 mjeseca , no ruke su iste kao prije , u pazusnom dijelu nisam bas mnogo dlakav ali imam dlaka , oko testisa sam dosta dlakav , ali zabrinjava me penis koji se nije nikako mijenjao , isto tako i testisi , testisi su malo veci nego prije ..

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema opisanom sve ide u granicama normale. Dlakavost i raspored dlakavosti je vrlo različit - individualan. Povećanje testisa govori u prilog hormonski promjena u sklopu puberteta. Što se spolovila tiče varijacije normale su jako velike, no na to se ne može utjecati.

Galee

Postovani doktore imam jedno pitanje . Imam 13 godina. Znam da ovdje nije tema za to, ali forum Urologija nije u funkciji.
Kada sam imao 7/8 godina secam se da moja majka nije mogla tako lako da opipa testis ali je ipak mogla. E sada u mojoj 13 godini on je narastao ali je znatno manji od desnog ? Desni je mozda 2 ili 2.5 puta veci od lijevog sto me jako brine, pipao sam ih i tacno se vidi razlika. Ako moze spec. da mi brzo odgovori. Takodje usao sam u pubertet zbog nenormalnog broja dlaka oko penisa, glas , itd ... Znam da treba da odem kod Urologa ali nekako me je strah..

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nema te čega biti strah. Čini se da se taj tetsis ne razvija zbog toga što je većinom bio povučen gore u kanal a moguće je da mu nešto ne dopušta da se spusti dolje. U pravilu urolog obavi pregled i najvjerojatnije ultrazvuk testisa i prepona. Ne savjetujem odgađanje pregleda. Javi se dječjem kirurgu, ne mora biti urolog.

smithenzii03

Pozdrav doktore, javljam se posle duzeg vremena.Napunio sam u junu 14 godina , sada sam visok 172 cm. Glas mi se dosta promenio , ali i dalje nema drasticne promene u rastu , svaki mesec porastem mozda po 1 centimetar..znam drugove koji su narasli isto od 172 do 182 za 3 meseca. pa da li je moguce da ja do nove godine ili do februara narastem do 180 i nesto?
Hvala unapred!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Moguće jest, ali nije vjerojatno. Uobičajeno se ubrzanje rasta događa u proljeće i ljeto.

Moki123

Pozdrav imam 14 godina i imam samo 152 cm pa mi to predstavlja veliki problem. Tata mi je visok 165 a mama 172cm pa imam pitanje da li cu i koliko jos rasti.Imam jos jedan problem a to je nespusten testis pa vas pitam za vas savjet sto da radim i jako se bojim da cu ostati sterilan
Hvala unaprijed

TheDomagoj

Pozdrav, imam 14 godina, navršio sam prije mjesec dana, visok sam 181 cm i imam 63 kg, nisam dobio poluciju još, polako se počinjem brinuti, pa me zanima do kada bih trebao dobiti poluciju i utječe li masturbiranje na to? Hvala happy

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Moki123 : javi se liječniku, nespušteni testis se mora rješavati ne samo zbog veće opasnosti nastanka sterilnosti nego i iz drugih razloga. Što se tiče visine također preporučam pregled endokrinologa, nemoj čekati jer se neke bolesti mogu liječiti dok nisu okoštale zone rasta na kostima.

TheDomago : ako masturbiraš tada nećeš imati polucije, one se javljaju nakon dužeg perioda nepražnjenja sperme.

smithenzii03

Pozdrav doktore . krenuo sam u teretanu pre jedno dve nedelje , radimo sve vezbe sem cucnjeva i mrtvih dizanja(deadlift). Kada radim benchpress (ravan,kosi,kontrakosi) radim sa kilazom do 60kg. Ja imam trenutno oko 58kg pa ne preterujem sa kilazom.Nijednu vezbu ne radim sa vecom kilazom od moje.Radimo sve vezbe sem cucnjeva,mrtvih dizanja(deeadlift) i t-bar rows.Ne znam kako se na nasem jeziku zove ova vezba ali na engleskom je seated rows , da li to ikako utice na kicmu? radim sa kilazom od 35 kilograma tu vezbu. Sad cuo sam da pojacana fizicka aktivnost dodatno utice na hormon rasta i jos ubrzava rast, a vezbe poput mrtvih dizanja i cucnjeva sa nepravilnom formor i prevelikim kilazama samo usporavaju rast.Inace ja sam visok oko 172 ili 173 a moj tata kaze da je najvise porastao tokom prve godine srednje skole , a imam jednog dedu koji je bio visok oko 190cm tako da da li je moguce da cu prestici mog tatu koji je oko 183 visok sada a ranije oko 185? HVALA UNAPRED!

Ast3rix

Poštovani, imam 15 ipo godina i visok sam 186cm. Visina me ne brine, ali me čudi kako je brat blizanac 5cm viši od mene, tj. ima 191cm. Oduvijek je bio viši od mene, ali ne 5 već 1-2cm. Čak sam ga bio jedno vrijeme, oko 14 godine prerastao za 1.5cm, ali s vremenom se to ponovno promijenilo. Oboje se bavimo istim sportom te je majka 182cm, a otac 195cm ako su navedeni faktori važni. Zanima me, hoću li ikako opet prerasti ili barem sustići brata u visini. Hvala!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

smithenzii03

U pravu si sa onim što pišeš o radu u teretani. Iako ne znam koliko ti je godina svakako je moguće da ćeš prestići svoga oca visinom.

Ast3rix: odgovorio sam na drugom postu gdje si postavio isto pitanje.

Frae

Imam 13 godina i muci me veličina moga spolovila.Velik je 2cm.Ja osobno neznam dali je to normalno i dali ce mi narasti.Bio je jedan slucaj dok sam imao 4-5 godina da sam si penis(spolovilo) pritiskao unutra tocnije utiskivao.Dali sam nesto lose napravio.Zanima me sto mi je i sto trebam učiniti.

Marusko

Pozdrav..Imam 15 godina u 1 mjesecu cu napunit 16.Zadovoljan sam visinom od 1.82cm ali imam jedan veći problem.Nažalost moj problem je veličina spolovila.Kada je u opuštenom stanju on je 3cm a kada je u erekciji dosegne veličinu od 11.5cm.Pošto sam krupan kad stisnem prstima područje iznad spolovila dosegne čak i veličinu od 13-14cm.Želio bi znati do koje godine muško spolovilo izraste u potpunosti i dali ako skinem kile necu morat držat područje iznad penisa da bi on imao veličinu od 13-14cm.Molim vas odgovorite.

Any 007

Poštovani,
Ovdje zabrinuta mama dvojice dječaka koji su prije par dana napunili 17 godina. Visina im je sada 167.5 cm. Molim vas recite što da poduzmemo i kome da se obratmo?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Frae: nisi ništa loše mogao napraviti. Svakako se javi liječniku, mislim da će biti potrebno konzultirati pedijatra - endokrinologa.

Marusko: kod debljine dio spolovila ostaje ukopan u masnom tkivu. Ako smršaviš taj dio masnoće će nestati i vidljivi dio spolovila će biti veći.

Any 007: javite se obiteljskom liječniku, on će procijeniti i vjerojatno uputiti endokrinologu.

Prespana

Imam sina 12 g zali se na bol u levu dojku.,samo na Jak stisak.Danas Sam napipala nesto tvrdo u dojku.Zbog cega je ovo moze zbog puberteta ili???

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Najvjerojatnije je došlo do povećanja mliječne žlijezde pod utjecajem hormonskih promjena u sklopu puberteta. Nije potrebno liječenje, ako ima jače bolove dovoljan je oblog od vode sobne temperature i 500 mg paracetamola.

smithenzii03

Za 6 meseci punim 15 godina.
Sad je l postoji nacin da se utvrdi da li su "ploče rasta" (growth plates na engleskom) zatvorene ? Trenutno sam visok 174.5 cm

icecream66652

Poštovani,

imam 14 godina. visok sam 185 cm i težak 83 kg. otac mi je visok oko 190 cm. od prošle godine sam izrastao za 6 cm. malo sam mutirao. primijetio sam da mi više ne raste stopalo. nosim broj tenisica 48-49. poprilično sam dlakav oko penisa kao i ispod pazuha. testisi su mi kroz bijeli, ali su prekriveni velikim crnim dlakama. penis mi je 8 cm u normalnom stanju i 13-14 cm u erakciji.noge su mi isto dlakave, ali su dlake sivo- bijele i dugačke oko pola centimetra.bradu još nemam. brčići su mi bijeli, vide se samo izbliza i na jakom svijetlu. imam tri pitanja: Koliko ću još rasti u visinu, po ovom opisu u kojoj sam fazi puberteta i hoće li mi penis još rasti?

oprostite na ovolikom postu.

unaprijed zahvaljujem na odgovoru!

Nazad
1 ... 26 27 28 29 30 31 ... 34
Naprijed