Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Antibiotici i žuti zubi

Mama

U dojenačkoj sam dobi (u dobi od 10 dana) primala antibiotike zbog bronhitisa i doznala sam da je to utjecalo na boju mojih trajnih zuba odnosno da su zato žuti.
Sada, nakon rođenja djeteta, u rodilištu sam primala velike doze penbritina, pa me zanima postoji li mogućnost da je dijete dojenjem konzumiralo taj antibiotik te hoće li i ono imati žute trajne zube.
Hvala na odgovoru.

Dr.sc. Silvana Jukić

Ne trebate biti zabrinuti jer Penbritin je penicilinski antibiotik koji ne boji zube.
Vi ste u dojenačkoj dobi vjerojatno bili liječeni s nekim antibioticima iz tetraciklinske skupine koji se ugrađuju u strukture tvrdih zubnih tkiva i uzrokuje tzv. tetraciklinske zube. Takvi su zubi žućkasti. Danas se ti antibiotici ne daju djeci do deset godina, trudnicama i dojiljama upravo da se izbjegne ta neželjena pojava.