Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

očnjak

branka

Moj sin od 13 god ima krupne i zdrave zube ali u gornjoj vilici treći zub je još uvijek mliječni.Na ren.snimku se vidi da stalni zub uopšte ne postoji.Stomatolozi kod kojih sam bila su podijeljenog mišljenja,da stoji dok se sasvim ne rasklima ili ga izvaditi sada.Da li je moguće da se pomjeranjem dobije manja praznina ili šta mi vi savjetujete.
hvala.

Dr.sc. Silvana Jukić

Za odgovor na ovo pitenje trebao bi uvid u čitavu situaciju, tj. je li manjak zuba obostran, koliko je mliječni zub resorbiran, postoji li dodatna ortodontska anomalija...
Moja preporuka je da s djetetom i panoramskom snimkom čeljusti se obratite ortodontu koji će pregledom situacije u čeljusti i međučeljusnom odnosu predložiti pravi plan terapije.