Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Bol zuba nakon popravka karijesa

nata007

Poštovani,
prije 2 dana sam privatno posjetila stomatologa zbog boli u zubu - više na slatko, hladno i sl. Rekao je da imam malu rupicu tj karijes na donjoj 7-ici, ali ništa strašno. Taj zub je već ranije popravljan. Uglavno, popravio mi ga je i mene taj zub i dalje lagano boli na hladno, slatko i kad jedem....inače , konstantno me ne boli..ali osjetim ga...
kontaktirala sam tog istog stomatologa i upitala ga da li mogu doći da pogleda, no rekao je da je to normalno i da nema potrebe da dolazim...
Molim za savjet. Da li i Vi to smatrate normalnim?

Nata

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

svako stanje u organizmu koje uzrokuje kroničnu bol nije normalno.

dada20

poštovani,
prije tjedan dana sam imala popravak karijesa na donjem desnom umnjaku koji još nije u potpunosti izrastao.nedugo nakon popravka osjetila sam laganu bol na toj strani koja se nastavila pa sam dva dana nakon otišla do doktorice koja mi je rekla da bi se to trebalo smiriti ali da ako se nastavi duže da joj se javim.od tada je počelo jače boljeti ali ja uopće ne znam koji je zub,bol je jaka i širi se malo u vrat točnije ispod jezika.međutim ne boli me stalno nego se bol pojavi naglo i traje jako kratko možda 15ak minuta i tako možda jednom dnevno.međutim od jutros osjećam da me boli odnosno lagano zateže nešto ispod jezika na toj strani kao da je nekakva žlijezda natekla i osjećam zetazanje dok gutam. kod doktorice mogu otići tek u četvrtak i a za 3 tjedna putujem u tursku na dva mjeseca pa me zanima što bi to moglo biti po vama i hoće li se uspjeti sanirati kroz ova tri tjedna?strah me boli u vratu jer sam čitala o nekakvoj ludwigovoj angini?inače nije mi ništa naotečeno i ni crveno nigdje.

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Može biti svašta, teško je ovako preko interneta nešto precizno odgovoriti.
Bilo bi mi lakše kada bi imali digitalni ortopan i poslali mi ga mailom.

mhd

Poštovani,
Prije tri tjedna popravljene su mi sedmice, gornja i donja. Tjedan dana nakon popravka ponovo sam otišla stomatologu jer su me zubi boljeli na hladno i slatko, a gornja sedmica i na jači pritisak. Stomatolog mi je rekao da je normalno da zubi bole poslije popravka (čak 2-3 mjeseca?) te da ujedno imam ogoljele zubne vratove. Na gornjoj sedmici promijenio je plombu i dodatno prekrio zubni vrat. Zubi me i dalje bole. Bol nije intenzivna i ne bole me na dodir niti noću, ali ih još uvijek „osjećam“. Nakon konzumacije tvrde hrane, hladnog (posebice sladoled) i slatkog osjetim bol u zubima koja prođe za cca 15 min. Možete li procijeniti da li se radi o preosjetljivosti ili je riječ o gangreni? Da li je potrebno napraviti RTG snimku?
Hvala unaprijed

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Kod Vas se radi o dijagnozi seroznog pulpitisa. Kod ove dijanoze potrebno je napraviti enodontski zahvat (liječenje zuba).
Dakle nije riječ o nekrozi zubne pulpe (gangreni).
Za dijagnozu ovog stanja nije potrebno napraviti rtg snimku (na njoj se ništa patološki neće vidjeti), ali je ista potrebna za liječenje zuba kao standard prije zahvata.
Dakle posjetite stomatologa.

enic77

Poštovani

Da li mi mozete reci nakon operacije čeljusti da li ima neka krema ili nesto drugo da se smanji oteklina ?

Dean Cekić, dr. med. dent.

Hladni oblozi.

Nešto iz frizera zamotano jedan red u kuhinjsku krpu. 10 minuta hladiti pa 10 minuta pauze.
Primjenjuju se do 3 dana nakon operacije.

enic77

Da li mi možete reći zbog čega me boli zub ,a bila sam prije tjedan dana kod zubara i čistio mi je karijes i stavio plombu,zasto me boli na hladno ?

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Bol zuba na hladno se razlikuje u intenzitetu i vremenu trajanja.
Ako bol prođe nekoliko sekundi nakon podražaja, radi se o hiperemiji pulpe i to je stanje koje može proći samo od sebe.
Ako nakon podražaja bol traje više od pola minute, radi se o seroznom pulpitisu, koji neće proći sam od sebe i zahtijeva endodontski zahvat.
Ovako preko interneta teško mi je utvrditi razlog zašto Vas boli zub nakon izrade ispuna.

ghostbadi

Postovani popravio sam zub pre par dana i imam neki lek postavljen na tom mestu nije me bolelo uopste niti me boli kad zagrisem ali tamo u jednom delu kad malo jace pretisnem jezikom zaboli na trenutak kao da je zivac u pitanju pomoc da li je to opasno ili osteljivost zuba i da li ce proci.

Lazar

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovani,

stvarno mi je teško sa sigurnošću odgovoriti.
Predpostavljam da se radi o lijeku za umrtljavanje živca, te da će trebati napraviti endodotski zahvat na zubu.

ddresar

Poštovani.
Imam problem s donjom 6-icom.
Naime, zub je popravljen čišćeni su kanali i izvršena je cementacija kanala.
Sve je bilo u redu do prije par dana.
Odjednom je zub postao bolan, nateklo je meso ispod.
Odlazim do stomatologa koji preporučuje RTG zuba.
Na slici se u jednom od cementiranih kanala zuba vidi ostatak igle za čišćenje kanala, i to pri samom dnu kanala.
Sad sam pod antibiotikom i ne boli ništa.
Preporuka liječnika je vađenje zuba ili manji operativni zahvat kojim bi se odstranio taj dio korijena.
Zanima me da li je to ispravno i da li se to strano tijelo može nekako izvaditi van?
Unaprijed zahvaljujem!

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovani/a

Bol zuba koju spominjete najčešće nije povezana sa zaostalim instrumentom u kanalu , nego sa zaostalom infekcijom istog.
To se na rtg snimci vidi kao upalni proces na vrhu korijena, koji je obično okrugli.
Ovisno o stanju zuba mislim da bi prvo trebalo pokušati sa konzervativnijom terapijom u smislu revizije punjenja, a tek potom koristiti radikalnije metode koje spominjete.

ddresar

Poštovani,da li postoji mogućnost da Vam pošaljem sliku zuba i da mi date svoje mišljenje o postupku liječenja? (imao sam pitanje prije par dana i zahvaljujem na odgovoru)

Dean Cekić, dr. med. dent.

Naravno:

deancekic@ordinacijacekic.hr

sanelas

Poštovani!

Pred dva tjedna sam popravljala karijes u gornjoj šestici. Izvana se karijes nije vidio ali je bio postrance na zubu i dosta veliki karijes je bio.

Stomatolog mi je otklonio karijes i stavio plombu.

Povremeno me zub zabolio na toplo ili hladno i na pritisak ali ta bi bol začas prošla.
No, sada nako gotovo dva tjedna zub je počeo boliti dulje vrijeme nakon toplog podražaja.

Da li se trebam javiti stomatologu ili će bol prestati sa vremenom?

Hvala

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

trebate se javiti stomatologu, jer imate simptome upale zubne pulpe, pa će trebati provesti endodotski zahvat.

Zeljoo1996

Postovani
Prije tri dana ociscen mi je zub i postavljen lijek
Ali me i dalje boli
Koji je razlog i jel ima kakav domaci lijek za to
Hvala

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovani/a

Na žalost ne mogu razlučiti što mislite pod očišćen zub i o kom lijeku se radi.
Predlažem da nazovete liječnika koji je to radio i postavite mu isto pitanje, s obzirom da je on ili ona bolje upučen u situaciju.
Nisam pobornik primjene domačih lijekova u dentalnoj medicini.