Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Da li je sve uradjeno kako treba

Curazvanafobijaodzubara

Ovako javljam se u nadi da cete mi odgovoriti sto je prije moguce jer sutra imam termin kod zubara a moj strah od zubara je zapravo prava fobija. Dakle moj problem je bio u jedinici desnoj gornjoj. Prije mjesec i po dana poceli su se desavati simptomi upale zuba. Otisla sam zubaru i on mi je pod anestezijom nakon snimka zuba otvorio zub i cistio ga stavio mi je nesto u zub mislim da je bio otrov zbog vadjenja zivca i poslao me kuci te rekao da dodjem za 7 dana. Nikakvih bolova nakon toga nisam imala mozda samo taj jedan dan da je bilo malo neke nelagode u zubu. Otisla sam za sedam dana gdje mi je zubar par puta prosao iglicama kroz zub vjerovatno vadeci zivac i cisteci kanale dodatno opet je uradio snimak i zakljucio sa se upala skoro potpuno povukla. Sve navedeno radjeno je bez anestezije i ja ni u jednom trenutku nisam osjecala bolove. Stavio mi je lijek u zub i rekao da dodjem nakon mjesec dana radi konacnog zatvaranja zuba. Danas je mjesec dana od toga ja u medjuvremenu nisam osjecala apsolutno nikakve bolove niti nelagodu najnormalnije sam jela nije bilo bolova u zubu koji je zatvoren privremenom plombom, nije bilo osjeta na toplo hladno apsolutno sam se osjecala kao da taj zub nikad nije predstavljao problem. Eh danas u 14h je zakazan moj termin u kojem bi trebala da dobijem konacno punjenje i plombu zubar smatra da krunica nije potrebna jer je dosta zuba ocuvano i mene sad zanima kako se vrsi to finalno punjenje zuba i zatvaranje plombe da li je bolno i koliko dugo vremenski traje da bi mogla da se psihicki pripremim s obzirom na moju fobiju. Da li ce taj zub da me boli nakon punjenja i da li cu imati neku nelagodu s obzirom na sve navedeno gore tj da je lijecenje proslo bez ikakvih bolova i da je snimak zuba radjen po dva puta svaki put kad bih dosla zubaru prije pocetka rada na zubu i nakon istog. Takodjer zanima me da li postoji mogucnost da ja taj zub moram uskoro vaditi jer to je ipak jedinica a meni je taj zub stvarno vazdan prvo jer mi je 19 godina a onda studiram medicinu i znam koliko nedostatak zuba moze da izazove problema u organizmu uopce a zatim i zbog moje fobije i stvarno ne bih htjela da budem napadna ali zanima me jos i promjena boje tog zuba nakon nekoh vremena da li ce se moci sanirati i da li cu nakon tog zatvaranja zuba moci da stavljam plombu ako bi se karijes pojavio na tom zubu ponovo.
Hvala Vam sto izdvajate vrijeme za moj problem i stvarno bih Vas zamolila da mi odgovorite sto je prije moguce jer imam stvarno uzasan strah.

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana kolegice,

Probati ću biti što kraći.
Nakon punjenja kanala moguća je preosjetljivost na pritisak, koja obićno prolazi nakon 7 dana.
Moguća je dugoroćno promjena boje, koja se rješava unutarnjim izbjeljivanjem zuba.
Liječenje zuba je dugoročno uspiješna metoda u večini slučajeva, pa ne znači da će te ostati bez istog.