Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Granolom

nblask

Nedavno sam bila kod stomatologa i zbog bolova u doljnoj šestici mi je preporučila da ga odem slikati. Kada sam joj donesla sliku rekla mi je da se radi o granolomu. Iz razgovora sa prijateljicom sam saznala da je za granolom specifičan gnoj koji se mora odstraniti.
Što je u stvari granolom? Kako se liječi? Što je bio uzrok?

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana

Granulom ili periapikalni proces, nastaje kada se u korijenske kanale mrtvog zuba (u kojem je zubna pulpa odstranjenja ili je odumrla), nasele bakterije. Kako organizam nema načina da dođe do bakterija unutar zuba, stvara upalni proces na vrhu korijena kako bi spriječio širenje infekcije na šire područije.
Grana koja se bavi ovim problemom u stomatologiji se zove endodoncija. Potrebno ja na takvom zubu provesti endodontski zahvat ili liječenje zuba.
Dakle na zubu se radi širenje korijenskih kanala, dezinfekcija sustava kako bi se odstranile bakterije, te hermetičko punjenje sustava kanala kako se bakterije nebi ponovo uselile u isti prostor.