Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Izvaden umnjak - otvoren sinus

Antonija1602

Poštovani,

23.04 sam izvadila gornji lijevi umnjak (po preporuci stomatologa trebala bih vaditi sve umnjake jer mi već godinama stvaraju konstantne upale). Kako je umnjak imao korijen u sinusu, oralni kirurg mi je zasio ranu, te sam za 10 dana trebala doći na vadenje konaca. 3 dana nakon vadenja umnjaka mi je ispao nekakav ugrusak (svijetlo smeđe boje, gumenaste strukture). Sutradan (4 dana nakon vadenja umnjaka) mi je tekucina iz usta počela curiti van na nos i spuštati se natrag u grlo. Taj isti dan sam završila ponovno kod oralnog kirurga, koji me 'operirao' odnosno 'osvježio ranu' i zasio ponovno. Danas sam bila na kontroli (3. dan nakon ponovnog sivanja), kirurg mi je rekao da rana izgleda dobro te da je i dalje vidljiva ekstrakcija na jednom dijelu ali da nije siguran je li to otvoren sinus i dalje ili je samo površinski otvorena rana koja će zarasti. Također mi je spricao fiziološku otopinu na samu ranu da provjeri da li prolazi tekucina (protok u sinuse nisam osjetila), no test sa puhanjem nosa nije radio iz razloga da mi ne popuca sve ako se sluznica sinusa pocela zatvarati. Za tjedan dana od današnjeg pregleda trebam doći na vadenje konaca pa će tada vidjeti kakva je situacija. Pijem Klimicin antibiotike i kapam Operil kapi otkad sam izvadila umnjak. Od trenutnih smetnji imam bolove u predjelu gdje je bio umnjak te bolove u sinusima, naročito kada se slučajno sagnem. Da li su u mom slučaju moguće daljnje komplikacije odnosno nastanak problema ukoliko je sinus i dalje otvoren, te koja je procedura daljnjeg liječenja u slučaju da sinus nakon vadenja konaca i dalje ostane otvoren?

Hvala na odgovoru.

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,
komplikacije su moguće, ali to je tako u medicini.
Standradna koplikacija bi bila komunikacija između sinusa i usne šupljine, koja se liječi kirurškim putem.
Po opisu događaja, ste u dobrim rukama, pa možete smanjiti zabrinutost.