Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Kako ?????????

Mirna_1

Imam 12 godina i svaki put me zubarka opomene da ne perem dobro zube , molim vas nemoj te mi se smijati.
Ja tako perem zube da mi se četkca sva savi , neznam kako da drukčije perem zube , zato molim vas da mi pomognete.
Nesretnaa Mirna_1

Dr.sc. Silvana Jukić

Prvo moramo razrješiti pitanje četkice. Ona mora biti srednje tvrda (midium) do tvrda i nova, nikako starija od tri mjeseca. Idealno bi bilo da četkicu mijenjate jednom mjesečno.
Zube treba prati poslije svakog obroka -3x dnevno. Najvažnije pranje je ono uvečer, kada ne smije biti kraće od 3 min. Perite zube kružnim pokretima od zubnog mesa prema zubima, ne preskačući niti jeno područje - vanjske plohe zuba, grizne plohe zuba i unutarnje plohe zuba prema jeziku. Pri tome snaga kojom pritišćete četkicu mora biti dostatna da mehanički očisti zube ali ne presnažna da ne oštetite caklinu i zubno meso. Plohe između zuba čistite zubnom svilom jer one nisu dostupne četkici.
Da bi ste bili sigurni da ste sve plohe zuba oprali kako treba za početak možete nabaviti tabletice u ljekarni koje služe za prikazivanje naslaga. One se razmrve u ustima nakon pranja zuba i usta isperu. Mjesta koja ostanu jače obojana su mjesta koja nisu dobro oprana pa ponovite pranje s naglaskom na ta područja.