Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

most i trudnoca

Snezana

Postovani,
Moram izvaditi gornju cetvorku pa me zanima mogu li tu napraviti most odmah cim zaraste (koliko vrijeme je to u prosijeku), buduci da sam trudna cetiri sedmice?
Unaprijed hvala

Dr.sc. Silvana Jukić

Najkraće vrijeme nakon ekstrakcije kada se može preporučiti izrada fiksnog nadomjestka je mjesec dana. Međutim, kost se i dalje preoblikuje pa je dobro rješenje da se most fiksira privremenim materijalom. Nakon nekoliko mjeseci prije konačnog cementiranja most se pregleda i naprave se popravci od strane tehničara.
Što se tiče trudnoće, stomatolog koji izrađuje most treba procijeniti stanje zuba nosača. Ukoliko su oni vitalni i nema potrebe za rtg snimanjem moguće je izraditi most.