Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

netipični karijes

Branka

Poštovani...

Na pregledu kod stomatologa utvrđeno je da imam 9 karijesa. Inaće sam uvijek imala lijepe zube, no ovaj put stomatolog je konstatirao da je većina tih karijesa netipićna, odnosno ne nastaje kao posljedica zadržavanja hrane na nedostupnim mjestima, već karijes nastaje na glatkoj površini zuba.
Kako to nastaje i kako to sprijećiti. Napominjem da imam 21 godinu.

Unaprijed zahvalna

Dr.sc. Silvana Jukić

Karijes glatikih ploha zuba može nastati kao posljedica poremećenog lučenja sline, bilo njene smanjene količine ili promijenjenog sastava, a ponekad je odraz jako loše higijene usne šupljine i/ili nepravilne ishrane.
Vaš stomatolog ili specijalist dentalne patologije bi trebao utvrditi rizik nastanka karijesa testovima koji ukazuju na broj karijesogenih baketrija, određivanjem količine i svojstava sline te utvrditi stanje higijene vaših ustiju i tip prehrane.
Na temelju dobivenih rezultata trebali bi poduzeti mjere prevencije: poboljšanjem tehnike ili učestalosti održavanja oralne higijene, poboljšanjem prehrane, smanjenjem broja karijesogenih bakterija određenim sredstvima te povećanje otpornosti caklline preparatima fluora. Naravno veće nastale karijese treba sanirati a one u početnim fazama je moguće zaustaviti djelovanjem preparatim fluora koji pospješuju remineralizaciju.