Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Neuspješno rješavanje gnoja u zubu

matea1141

Poštovani,

krajem 1. mjeseca pa počeo boliti već puknut zub (bio je puknut nekih godinu dana bez bolova). Za vikend me počeo boliti toliko da više ni lijekovi nisu pomagali. Odmah u ponedjeljak sam otišla kod svog zubara gdje je on zaključio da je meso uraslo u zub i stvorio se karijes pa zbog toga boli. Odstranio je zubno meso, počistio kraijes i zub zatvorio privremenom plombom te me naručio za 10 dana na ugradnju bijele plombe kako bi se za to vrijeme zubno meso oporavilo. Nakon 10 dana još uvijek sam imala blagu osjetljivost zagriza na taj zub što sam mu rekla, šalje me na rtg zuba. Zaključuje da je živac umro tj da je zub nekrotizirao i nastao gnoj oko korjena zuba. Čistio je kanale, i na zub stavio vaticu kako bi se taj gnoj iscjedio van. Čistio je tako 3 puta, stavljao lijek i zadnja dva puta je zatvarao zub, gdje je mene prilikom svakog zatvaranja zuba nakon dva dana zub opet počeo boliti. Sad me šalje specijalisti endodoncije u KBC Rijeka. Zub je otvoren sa vaticom u njemu. Mene zanima koliko zub može stajati tako otvoren jer ne znam kad ću dobiti termin u Rijeci. I da li ja mogu nekako pomoći tom gnoju ga izađe iz zuba van? Vaticu mjenjam nakon svakog jela, a preko noći je maknem u nadi da će gnoj izaći van.
Hvala.

LP

matea1141

I da napomenem. Zubar je rekao da su kanali prohodni, korijeni nisu zavijeni.

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Ne postoji neko određeno vrijeme koliko zub može biti otvoren.
Što kraće to bolje.