Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

pitanja

Snezana

Postovani,

Punao Vam hvala na odgovoru mog pitanja i vezi "umrtvljenog" zuba, poruka pd nazivom "nerv" sa 11.03.02. Zeljela bih jos znati, ukoliko postoji upala kakva terapija se sprovodi kod ovakvog zuba, u smislu ljekova ili opet kod zubara? Kakve posljedice su moguce ukoliko se zub ne ljeci-bas kao do sad?
Jos jednom, puno Vam hvala.

Dr.sc. Silvana Jukić

U endodonciji uglavnom ne postoji čudotvorni lijek koji riješava procese u zubu i oko njega. Proces, tj. kronična upala se riješava adekvatnim čišćenjem i širenjem kanala koji se potom zapune. Antibiotici su samo privremeno rješenje kod akutnih upala. Prema tome, put pod noge i k stomatologu koji će, ukoliko je slučaj jednostavan, sam napraviti ponovno liječenje. Ako procijeni drugačije, može Vam dati uputnici za specijalistu endodoncije.

Ako se proces ne liječi može biti nekoliko posljedica. Može se dogoditi da proces iz mirne, kronične faze prijeđe u akutnu, kada možete naoteći. Potom, dugotrajni procesi resorbiraju kost oko zuba, što izlječenje čini težim. Isto tako, upalni proces u organizmu može izazvati posljedice na drugim organima i tkivima.