Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Pitanje

Lela

Imam 22 godine i dosada nisam imala većih problema sa zubima no unazad nekoliko mjeseci primjetila sam da mi je upaljeno zubno meso (kod kutnjaka) te da imam kvržicu koja je pomična i smještena je ispod vilice sa iste strane gdje je i upaljeno zubno meso.Pri pranju zubi su mi počeli krvariti desni.Pušim ,pa me zanima da li je duhan isključivo kriv za krvarenje zubi ili se možda radi i o nedostatku nekog vitamina.Namjeravam posjetiti zubara ali svejedno molim Vaš savjet.

Dr.sc. Silvana Jukić

Upaljeno zubno meso oko kutnjaka i kvržica ispod čeljusti govore o mogućim problemima u tom zubu. To znači da bi trebali posjetiti stomatologa koji će napraviti pregled te uz pomoć rtg snimke postaviti dijagnozu i po potrebi liječiti zub.
Krvarenje zubnog mesa prilikom pranja zuba ukazuje na parodontnu bolest, koja je kod Vas obzirom na dob, vjerojatno u početnom stadiju. Stoga bi Vaš stomatolog trebao uputiti Vas na pravilnu higijenu usta te po potrebi dati uputnicu za parodontologa. Pušenje pospješuje nastanak parodontne bolesti pa bi svakako bilo dobro da se što prije riješite te nepotrebne i štetne navike. Manjak vitamina, koji bi doveo do parodontne bolesti u današnjem društvu je izuzetno rijedak. Prehrana, ukoliko ne patite od neke teže bolesti probavnog trakta, uglavnom zadovoljava potrebe organizma za svim vitaminima.