Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

pitanje

irena

Koliko cesto bi trebalo mijenjati plombe? Hvala!

Dr.sc. Silvana Jukić

Plombe, tj. ispune treba mijenjati prema potrebi. To znači da stomatolog prilikom svakog preglada ispituje ispun prema izgledu njegovih rubova, boje ispuna, oštećenosti i dr. Također pregledava preostali dio zuba na karijes, pucanje tvrdih zubnih tkiva, promjenu boje zuba. Na osnovu toga donosi procjenu o potrebi promjene ispuna.

Ispune nije potrebno bez indikacija mijenjati jer se svakom zamjenom, ma koliko stomatolog bio pažljiv dijelom oštećuje zdravi dio zuba. Neki ispuni imaju dugi vijek trajanja zbog kvalitete izrade i dobrih uvjeta u ustima (dobra higijena!!!!), dok neki zbog svog položaja, veličine i oblika ili drugih čimbenika brže propadaju.