Dentalna patologija i endodoncija

Dean Cekić, dr. med. dent.

Stomatološka ordinacija Cekić
Zagreb, Republike Austrije 5

Streptokok nakon alveotomije

nellos

Poštovani,

Prije malo više od dva tjedna imala sam alveotomiju donjeg impaktiranog umnjaka pri čemu je izvađena i sedmica. Nekoliko dana poslije stvorio se apsces i rađena je incizija. Bila sam sveukupno tri tjedna na terapiji klindamicinom od 600mg. Dosao je sada nalaz od uzorka tog apscesa te nalaz pokazuje da imam streptokok, hemolitični, grupa c i da je isti rezistentan na klindamicin. Ja se sada osjećam znatno bolje, rana kažu relativno dobro izgleda i da će trebati vremena kako bi sve zacijelilo i splasnula oteklina potpuno. Mene zanima da li je potrebno obzirom na taj streptokok da mi se uvede druga antibiotska terapija ili ne? Postoji li opasnost od neliječenja iste u smislu da se ta bakterija raširi ćak negdje dalje po organizmu ili to zaista može samo sve proći bez ikakve terapije (budući da mi je liječnik tako rekao). Između ostalog u strahu sam od širenja bakterije budući da imam nekoliko drugih dijagnoza a jedna od njih je i insuficijenciju na srcu. Hvala puno unaprijed na odgovoru.

S poštovanjem

Dean Cekić, dr. med. dent.

Poštovana,

Vaše pitanje nadilazi moje stručno znanje.
Smatram da bi trebali situaciju razjasniti sa specijalistom oralne kirurgije.