Kontaktne leće

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Očna poliklinika OPTO CENTAR
Zagreb, Vlaška 64

izbor kontaktnih leća

jelena-sun

Molim Vas da mo odgovorite koje bi mi kontaktne leće najbolje odgovarale,dioptrija mi je desno oko dsph -4.00 dcyl -1 00 ,axis 11 stupnjeva ,
lijevo oko dsph -3.50 dcyl -1.00 axis 176 stupnjeva .Visus s korekcijom(naočale) je 1.00.
Unaprijed zahvaljujem, pozdav

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Kako uz običnu sfernu dioptriju imate i malo astigmatizma (više možete pročitati na Cybermedovom centru Dioptrija) Vašu dioptriju moguće je ispraviti standardnim sfernim tvrdim plinopropusnim (polutvrdim) lećama ili mekanim kontaktnim lećama za astigmatizam. Tvrde plinopropusne leće nude iznimnu kvalitetu vida i povoljniju cijenu, no zahtijevaju početni period prilagodbe od oko 2 tjedna. Zbog kratkog razdoblja prilagodbe mekane torične leće mogu se nositi i povremeno.

O konačnoj vrsti leća i režimu njihove izmjene trebate se dogovoriti na pregledu za kontaktne leće u sklopu kojega ćete dobiti i edukaciju o njihovom stavljanju i održavanju.

jelena-sun

Hvala Vam lijepa na brzom odgovoru. Pozdrav .

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Nema na čemu

darko21

Imam jedno pitanje:
Za desno oko mi je VOD:-2,0 dsph=1,0
za lijevo VOS:-1,75 dsph=1,0
sad mene zanima dali bi bilo kakvih problema ili bi bilo bolje da uzmem za oba oka dioptriju 1,75 ili 2,0 jer dok sam bio na pregledu nije mi bilo razlike između 1,75 i 2,0 za oba oka.

darko21

dali mogu nositi leće promjera 14 ili 14,5 a piše mi na dijagnozi 14,2?

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Osobno u slučaju tako sličnih dioptrija propisujem istu dioptriju kako bi se smanjila mogućnost zamjene mekanih leća. Ukoliko odaberete jednu ili drugu dioptriju, zbog rada na blizinu bolje krenuti s nižom, nećete naštetiti oku, no odluku je bolje donijeti na pregledu.

Vezano uz promjer leće, razlika je zbilja malena pa ne bi trebalo biti problema. No, pretpostavljam kako razmišljate o potpuno drugom dizajnu leća koji može biti dosta različit po obliku, zakrivljenosti, optičkoj kvaliteti i drugom što bi svakako trebalo napraviti u dogovoru s kontaktologom.

Ela_Avi

Moja mi je okulistica rekla da zbog astigmatizma ne mogu nositi meke lece,vec samo polutvrde. No ,polutvrde lece mi rade mnogo problema,ispadaju mi iz oka,bjeze po oku pa ih moram izvlacit pumpicom i ne osjecam se sigurnom s njima voziti ni obavljati neke bitnije aktivnosti posto mi se takve stvari mogu desiti.Zanima me drugo misljenje. Je li koristenje mekih leca zaista nemoguce za nekoga s astigmatizmom ? ukoliko odustanem od leca i nosim samo naocale hoce li mi zbog toga dioptrija nastaviti rasti?

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Ukoliko imate pravilni astigmatizam, koji je najčešći ,možete nositi i torične mekane leće. U rijetkim slučajevima nepravilnog astigmatizma i određenih bolesti rožnice dobra korekcija je moguća samo polutvrdim lećama.

Polutvrde leće ne bi trebale ispadati ili bježati po oku. U određenim slučajevima postoji učinak polutvrdih leća na usporavanje rasta dioptrije, no učinak na rast oka nije dokazan. Svakako bi preporučio da se naručite na kompletni pregled za kontaktne leće kako bi se vidjelo koje rješenje je za Vas najbolje.