Kontaktne leće

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Očna poliklinika OPTO CENTAR
Zagreb, Vlaška 64

Koje leće mi odgovaraju?

Sanda

Poštovani,

Imam 17 godina, i nosim naočale od svoje 8 godine. Htjela bih se prebaciti na leće, ali nisam sigurna koje bi mi najbolje odgovarale. Kratkovidna sam, imam na jedno oko -1,75, a na drugo -3,25, razlika je velika jer imam na jednom oku iskrivljenu rožnicu. Inače imam dosta osjetljive oči, svijetle su i dosta su sitne. Stvarno bih bila zahvalna na odgovoru, jer nisam sigurna koje mi leće trebaju.

Unaprijed hvala!

dr. Dean Šarić

Obzirom na dob, te relativno malu dioptriju moguće je nositi praktično bilo koji tip kontaktnih leća. To ovisi o nizu faktora no posjetite najbližeg oftalmologa-kontaktologa i u dogovoru s nime nađite odgovarajuće rješenje.

vure

Postovani,
Godinama nosim Bausch&Lomb zamjenske tromjesecne mekane lece, Optima FW, ali me u zadnje vrijeme muci suhoca oka. Postoji li neka posebna vrsta ili marka leca koje su namijenjene suhim ocima? Inace imam 35 god. i dioptriju -2.25 i -1.25. Zahvaljujem na odgovoru.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Kako je za ugodno nošenje kontaktnih leća neophodan dobar suzni film, suhoća oka predstavlja problem za sve vrste kontaktnih leća. Može se pokušati kontaktnim lećama koje sadrže manji postotak vode kako bi se smanjila evaporacija suza, poput leća od mekanih silikon hidrogelnih materijala te tvrdih plinopropusnih leća.

Prije konačne odluke o vrsti leća i načinu njihovog nošenja svakako na pregledu treba odrediti uzrok smetnji, koji može biti suho oko http://www.cybermed.hr/centri_a_z/sindrom_suhog_oka i/ili razvoj netolerancije na leće.

dada89

Poštovani,
imam jedno pitanje. Naime moje dioptrija je sljedeća na desnom oku -2,50 astigmatizam -1,00 i stupnjevi 165 na lijevom oku -2,75 astigmatizam -1,00 i 15 stupnjeva.
Zanima me sljedeće. Koju dioptriju leća da uzmem? Sada nosim leće bez astigmatizma samo dioptriju -3,00. Hvala

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

U Vašem slučaju najpreporučljivije bi bile tvrde plinopropusne (polutvrde) leće sa sfernom dioptrijom ili mekane leće sa cilindrom (korekcijom astigmatizma). Ove dvije opcije bitno su različite u načinu i režimu nošenja te cijeni.

U svakom slučaju potrebno je napraviti pregled za kontaktne leće kako bi odlučili zajedno s kontaktologom je koja opcija (dioptrija sfere i cilindra, zakrivljenost baze, dizajn leće, propusnost kisika, učestalost zamjene itd.) za Vas najbolja.