Kontaktne leće

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Očna poliklinika OPTO CENTAR
Zagreb, Vlaška 64

što znači astigmatizam?

nada

što zači astigmazam? nosim torične meke kontakne leće na desnom oku s dijoptrijom -7 i cilindar -1.25, a ljevo oko je obična leča s dijoptrijo - 6 i bez cilindra!? da li s večom dijoptrijom i leća postaje skuplja? Unaprijed hvala

dr. Dean Šarić

Cijenjena,
Astigmaizam je refrakcijska greska vida slicna kratkovidnosti odnodno dalekovidnosti, no izrazenoj samo u jednoj osi. Vi imate na desnom oku -1,25 dioptrija cilindra na nekoj osi uz navedenih 7 dioptrija kratkovidnosti. U pravilu leca nije skuplja ako je dioptrija veca, no cilindricne mekane lece skuplje su od "obicnih".
dr Dean Saric

brankca90

Poštovani dr.Lukenda!
Imam dioptriju na lećama za oba oka -2,50 i -1,25 ax 170 pa -2,0 i -1,25 ax
10. Dokor mi je rekao da imam astigmatizam. Možete li mi reći zašto imam toliko dioptrija na nalazu i što to znači? Hvala

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Navedeni brojevi skraćeno označavaju dvije dioptrije za svako oko koje se nalaze na osima (ax) koje su okomite jedna na drugu. Razlog tome je oblik rožnice ili leće Vašeg oka koji nije pravilan pa, na primjer, imate jednu dioptriju na osi od 170 stupnjeva, a drugu na 80 stupnjeva.

Više o astigmatizmu i drugim refrakcijskim greškama oka možete pročitati u centru “dioptrija” na Cybermedu.