Kontracepcija

Jesam li trudna?

princessis

Postovani, da se nadovezem na ovaj problem koji sam imala proslih dana. Da bih ja bila mirna skroz otisla sam jutros sa mamom kod nase doktorice ginekologa. Naravno, nisam pred mamom spominjala sumnju na trudnocu, vec sam rekla doktorici za neredovne cikluse i da su mi krace trajali i u kratkim razmacima zadnja 2. Pregledala me UZ i rekla kao i prosli put da su jajnici policisticni ali nista strasno jos za terapiju. I da posto mi nisu redovni ciklusi tesko je ustanoviti vrijeme ovulacije ali da je moguce da mi je ovih dana bila ovulacija zbog bola kog sam imala i malo obojenog iscjedka , i da je endometrijum 12 milimetara (to mi nije bilo jasno jer mi je prosli put endometrijum bio tanak ali dan nakon zsvrsetka ciklusa.) I rekla mi je po ovome da ce vj uskoro menstruacija doci, kako i ocekujem pocetkom aprila, jer mi je ova zadnja bila 4.3 a nekad dobijem na mjesec, nekad mjesec i po, nekad 15 dana pa je tesko tacno ustanoviti.. Je li to ok sve? I da je trudnoca u pitanju nju bi doktorica vidjela na UZ nakon ovog vremena i odnosa zadnjeg od 29.januara? Pozdrav

princessis

I rekla mi je da imam malo neke tecnosti, da je moguce da me od toga bolilo ovih dana, ne znam sta je to, je li to normalno oko sredine ciklusa ili sto imam policisticne jajnike? I eto da izgleda da ce uskoro menstruacija stici? Znaci sad je to to, nema nista? Vidjelo bi se sve na UZ?

Anic304

Postovani, datumi proslih menstruacija su 13.12., 13.1., 12. 2.
Menstruacija za 3. mjesec mi kasni vec 11 dana.
Nezasticen odnos sam imala 13.3.
Trenutno imam simptome PMSa koji su inace slicni ranim simptomima trudnoce.
Jeli u pitanju trudnoca?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana princessis, obzirom na vrijeme proteklo od odnosa trudnoća bi se sigurno vidjela. Endometrij je različite debljine, ovisno o fazi ciklusa. Tekućina je posljedica ovulacije i to je uobičajena pojava.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Anic304, odnos ste imali u vrijeme neplodnih dana, ali bi sa sigurnošću isključili trudnoću savjetujem da uradite test.

princessis

Postovani,
jutros mi je poceo smedj iscjedak kada idem u toalet. Je li moguce da je to od ovulacije ako je bila kao sto je doktorica rekla preko UZ da je moguca bila ovulacija ovih dana i te tecnosti sto je doktorica vidjela na UZ i sto sam imala bolove oko jajnika? U zasbjih 7 dana kada su trebali po procjeni biti plodni dani i ovulacija imala sam rastezljiv iscjedak i pomalo bež u njemu. A sada smedje pomalo. Je li to normalno nakon ovulacije i te tecnosti sa UZ? Trebala bih dobiti mjesecnicu za 10ak dana valjda, jer mi nije redovno uvijek

Ivo Balenović, dr. med.

To je posljedica ovulacije.

princessis

Je li moguce da mi ipak krece mjesecnica nakon 22-23 dana od prosle? Ako je vjerivatno ovulacija prosla prosle sedmice. Boli me stomak od juce pomalo i sada je nakon smedjek pocela krv da se pojavljuje. Ima li razloga za brigu?

princessis

Krv je i dalje od danas sviijeetla ali ima je i na ulosku i prilikom odlaska u wc, nije tackasto krvarenje.. i bolio me pd juce stomak i ledja.. je li moguce da krece mjesecnica ranije? jer je i prethodna 2 mjeseca dolazila ranije, samo je tamnija dosta bila

Ivo Balenović, dr. med.

Prema opisanom radi se o menstruaciji.

barbara200

poštovani, već sam pisala vezano uz problem dugotrajne menstruacije u trajanju od 10-12 dana u obliku smeđeg iscjetka. uzv uredan, hormoni i papa test. može li to biti znak preuranjene menopauze? Imam 27 godina. Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to nije znak preuranjene menopauze, Vjerojatno se radi o neadekvatnoj funkciji žutog tijela koje u drugoj fazi ciklusa luči progesteron. Progesteron priprema endometrij za prihvat zametaka i održava ga intaktnim. Propadanjem žutog tijela (ukoliko ne dođe do oplodnje) prestaje lučenje progesterona i nastupa menstruacija. Ukoliko se ne luči dovoljno progesterona u drugoj fazi nastupa krvarenje na koje se nadovezuje menstruacija. Ili ukoliko ne dolazi do naglog prestanka lučenja progesterona, nego se on nastavlja lučiti i nakon menstruacije, ona se može produžiti više od uobičajenog.

Neznam456

Poštovani, imala sam spolan odnos sa dečkom i nakon toga nije oprao svoj penis sa vodom, samo ga je obrisao sa maramicom, otišli smo se kupati i nakon nekog vremena ponovno imali spolan odnos, također ga nije oprao nego samo obrisao. Kupali smo se duže vrijeme nakon spolnog odnosa, može li se to onda isprati u bazenu?Postoji li mogućnost trudnoće?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće.