Kontracepcija

Kontracepcijske pilule

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana ketty3, savjetujem da uradite laboratorijsku analizu hormona. Možete uzimati bilo koji od niskodozažnih oralnih kontraceptiva (na Vašem liječniku je da odluči koje će Vam propisati). Kod uzimanja se uvijek mogu javiti nuspojave, a to ne možemo predvidjeti. Ukoliko se javi bilo koja od nuspojava prekida se s uzimanjem. No, uglavnom pozitivni učinci prevladavaju.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Winter, to znači da u vrijeme oko odnosa nije došlo do ovulacije, što s velikom sigurnošću isključuje trudnoću.

ketty3

Poštovani,
Zanime me sljedeće, s obzirom da imam probleme s menstruacijom (spomenuto već ranije) na način da prije konkretnog krvarenja nekoliko dana prije imam smeđi iscjedak, kada da krenem s uzimanjem Softina? Prvi dan smeđeg iscjetka ili tek kada krene konkretno krvarenje? Također me zanima pauza od 7 dana, kada krećem s novim blisterom, 7. ili 8. dan? Pretpostavljam 8. dan da bude uvijek jednak dan počinjanja s novim blitserom.
Lp,

Ivo Balenović, dr. med.

Prvi dan je kada krene pravo krvarenje, a ne iscjedak. S novom kutijom se kreće 8. dana.

Zee_15

Poštovani,
Prvi put pijem tablete, Midiana je u pitanju. Počela sam ih piti na prvi dan mjesečnicu točnije 4.1. Krvarila sam do 29.1 a 26.1 sam krenula sa placebo tabletama. Kako sam prestala krvariti za vrijeme uzimanja placebo tableta, zanima me da li je to uobičajeno u početku uzimanja tableta i jeli moguće ostati trudna za vrijeme uzimanja placebo tableta ako ne krvarim.
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je uobičajene nuspojava. Ako ste redovito uzimali tablete ne postoji mogućnost trudnoće. Zaštita nije umanjena niti za vrijeme uzimanja placebo tableta.

Marrrtinaaa83

Poštovani
9 mj pijem pilule adrianne svaki dan u isto vrijeme niti jednom nisam preskocila ili zaboravila zbog velike promuklosti dr mi je prepisala azimed 3 tablete koje sam popila treba li mi dodatna zastita kod odnosa?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, azimed ne umanjuje učinkovitost kontracepcije. Nije potrebna dodatna zaštita.

Poštovani, pijem adrienne tablete već 7 mjeseci. Krvarenje je završilo 15.11. tada sam već naravno pila prvi red tableta. 16.11. sam tabletu popila u 21:58 (prvi red tableta). Nešto sitno iza 2 sata u noći povraćala sam. Seksualni odnos sam imala danas (19.11.) bez zaštite i tek sada vidim da sam možda trebala popiti dodatnu tabletu te se zaštititi narednih 7 dana, jer u uputama piše da tako treba postupiti u slučaju povraćanja 3 do 4 sata od popijene tablete iz prvog reda. Jeli u praksi dovoljno 4 sata da se tableta potpuno apsorbira? Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Tableta se uspjela apsorbirati i zaštita je očuvana. Zaštita se može smanjiti (to ne znači da će se sigurno smanjiti) ako do povraćanja dođe unutar 4 sata od uzimanja tablete.

bojimmseee

Poštovani!

Poslednju menstruaciju sam imala 20.10., menstruacija mi kasni već 9 dana, radila sam test ali je negativan. Danas sam imala zaštićen odnos, međutim kondom je pukao, tako da se snošaj desio u materici. Odmah nakon 1h sam uzela pilulu za dan poslije, neka je što se samo 1 popije. Zanima me da li će pilula uspjeti spriječiti začeće, jer imam neredovne menstruacije, ne znam kad su mi plodni dani, menstruacija mi kasni, ne znam da li je uopšte i postojala šansa za začeće i bez pilule? Unaprijed Vam hvala za odgovor.

Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je odnos bio u vrijeme neplodnih dana, ne postoji mogućnost trudnoće.

nady97

Poštovani,

Pilule Diane 35 pijem već 5 godina bez pauze zbog policističnih jajnika i akni na licu. U petak sam dobila menstruaciju ali imam veoma slabo krvarenje,danas je 3.dan i skoro je završilo. Inače,to mi se možda desilo jednom prije godinu i po ali uvijek mi krvarenje traje 5 dana i bude normalno ali sad sam u strahu zašto se ovo dešava. Da li trebam napraviti pauzu sa pilulama? Bojim se ukoliko prestanem piti pilule da neću moći prirodno imati ciklus jer prije sam rijetko imala cikluse na svaka 3-4 mjeseca dok nisam počela piti Diane. Zanima me Vaše mišljenje i što se tiče trudnoće? Da li ću imati problema sa začećem zbog dugog korištenja Diane ili zbog policističnih jajnika? Čitala sam razna iskustva sa pokušajem trudnoće žena koje imaju policistične jajnike pa me zanima nakon koliko vremena se može desiti trudnoća uz praćenje doktora? Posljednjih dana često o tome razmišljam pa bih htjela Vaš savjet.

Unaprijed Vam se zahvaljujem!
Srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive krvarenja postaju oskudnija i kraće traju, a povremeno mogu i izostati. Uzimanje kontraceptiva nema nikakvog utjecaja na kasnije ostvarivanje trudnoće. Kod žena s policističnim jajnicima ponekad je teže ostvarivanje trudnoće (zbog mogućih izostanka ovulacije). U tom slučaju postoje metode kojima se takvim ženama pomaže u ostvarenju trudnoće. Kad se odlučite za trudnoću, javite se liječniku, te će on procijeniti da li će biti potrebna kakva pomoć.

andeosgreskom1234

Poštovani doktore,imam pitanje u vezi zaboravljenje kontracepcijske tablete. Pijem tablete Belare vec skoro 1godinu,i sad mi se desilo prvi puta da nisam popila 11. Tabletu na vrijeme,trebala sam popit jucer(u nedelju) navecer oko 19:30,ali ja sam zaboravila i popila danas ujutro malo prije 7h . Znam da moram popiti i za danas tabletu u predvideno vrijeme, ali me zanima da li moram sljedecih 7 ili 14 dana koristiti i dodatnu zastitu ili nastaviti sa novom kutijom bez pauze? Posto je proslo skoro 12h od kad sam trebala popiti tabletu, a ostalo mi je jos 10 tableta do kraja ...
Hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema potrebe za dodatnom zaštitom. Kontracepcijska učinkovitost nije smanjena.