Kontracepcija

Mgućnost trudnoće uz kontracepciju

null

Poštovani,

Pilule Dianne35 pijem godinu dana i 11 meseci, pre svega zbog policističnih jajnika. Pijem ih redovno, svaki dan oko 16h. Pijem ih 21 dan, pa sedam dana pauze. Poslednji ciklus mi je bio od 01.11-04.11. Novu kutiju sam započela da pijem 05.11. Zaboravila sam da popijem 13 pilulu iz pakovanja, i popila sam je zajedno sa 14. (ali oko 21h). Taj dan kada sam popila propuštenu i redovnu pilulu, imala sam nezaštićen seksualni odnos oko 23h, dečko nije ejakulirao u mene, znači par sati nakon pijenja obe tablete. Zanima me da je moguće da ostanem trudna? Jeste da je ejakulacija bila van, ali brine me to što sam zaboravila da popijem tabletu i ne znam da li sam zaštićena.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Obzirom da ste propustili tabletu u sredini ciklusa, kontracepcijska učinkovitost se nije smanjila.

null

Hvala na odgovoru. Zabrinulo me je to što je prošlo više od 24h kako sam zaboravila popiti tabletu. Da li da ispijem ovu kutiju do kraja i napravim pauzu od sedam dana, ili da ne pravim pauzu?

Ivo Balenović, dr. med.

Potrošite kutiju do kraja i napravite uobičajenu pauzu.

null

Ja se izvinjavam što opet pišem, ali razgovarala sam sa svojim ginekologom. Prvo mi je rekao da kada se propusti tableta, nikada se ne uzima sa narednom (iako u uputstvu piše da tako treba uraditi) i još mi je rekao da se uz Diane35 može zatrudneti jer one nisu "pravi" kontraceptiv i ako u buduće želim biti 100% zaštićena, da treba da promenim tablete. Tek sam sad u panici. Da li je moguće da one nisu efikasne kao kontracepcija? Iskreno, da li mislite da imam razloga za brigu? Baš sam preplašena.

Ivo Balenović, dr. med.

Propuštenu tabletu treba uzeti kada se to primijeti, pa makar uzeli i dvije odjednom. Diane jesu kontracepcijske tablete, ali za razliku od većine kontraceptiva one se koriste u strogo indiciranim slučajevima. One imaju antiandrogeno djelovanje i stoga se preporučuju kod povišenih vrijednosti androgenih (muških) hormona što ide uz dijagnozu policističnih jajnika. Nakon povlačenja simptoma uzrokovanih hiperandrogenizmom (akne, pojačana dlakavost, masna koža) preporuča se zamijeniti ih nekim od niskodozažnih oralnih kontraceptiva.

null

Tako sam i uradila. Još jednom, hvala na odgovorima i izvinite na smetnji.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Marli45

Poštovani,

Koliko su kontracepcijske pilule sigurne u sprijecavanju trudnoće ukoliko se piju kako treba?

Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko se pravilno koriste zaštita je gotovo 100%

Lutka14

Poštovani,
Pijem Midiane. Pocela sam ih piti prvog dana menstruacije, pijem ih prvi put. Imala sam spolni odnos treceg dana menstruacije, gdje je decko svrsio u mene. Zanima me jesam li zaštićena od prvog dana ili postoji mogućnost da sam trudna?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako ste ih počeli uzimati od prvog dana menstruacije zaštita je potpuna.

Lutka14

Poštovani,
Zanima me ako prestanem piti tablete sad nakon što ih pijem samo mjesec dana, je li cu onda morat biti svejedno najmanje tri mjeseca pod povećanim oprezom da nebi ostala trudna ili pošto sam ih pila tako kratko nije povećana mogućnost trudnoće?
Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Dokle god uzimate tablete zaštićeni ste od trudnoće. Čim prestanete, zaštita nestane, a mogućnost trudnoće je kao što je uobičajeno. Niti se povečava niti smanjuje.

leptirica1990

Poštovani,

pijem lindynette 20 zadnjih 11 mjeseci i nije mi se nikad dogodilo da tabletu preskočim ili nešto slično.
Zadnju menstruaciju sam po rasporedu imala 25.11. i nakon par dana što je završila su me počele boljeti grudi i bradavice su postale osjetljive na dodir. S dečkom sam imala odnos 28.11. kada nismo koristili metodu prekinutog snošaja... Pitanje postavljam jer me grudi i dalje bolje, ali sam radila test koji je bio negativan. Zvala sam svog ginekologa koji mi je rekao da dođem idući tjedan na pregled ako sam već toliko zabrinuta. Mislite li da postoji mogućnost trudnoće? I da napomenem, osim boli u grudima, nemam drugih simptoma.

Hvala, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji nikakva mogućnost trudnoće.

leptirica1990

Poštovani,

hvala Vam na odgovoru.

Postoji li neki drugi razlog za bolne grudi? ...

Ivo Balenović, dr. med.

Grudi su osjetljive na hormonske promjene. Ukoliko bi bolovi potrajali, razmislite o promjeni kontracepcijskih tableta, jer i to može biti razlog.

zabrinuta55555

Poštovani,

Pijem Zoely kontracepciju već 10 mjeseci, imala sam spolni odnos bez dodatne zaštite prije manje od mjesec dana (prvih par sekundi bez kondoma jer je partner primijetio da bi mogao doći do kraja uskoro, a nakon toga sa kondomom) , inače imam spolni odnos uvijek sa zaštitom, mjesečnicu sam dobila 11.12. I jučer i danas imam samo smeđi iscjedak, već 2 tjedna stalno moram mokrit, svakih pola sata, bila sam kod doktorice koja mi je dala neke antibiotike a da nisam obavila pretrage mokrače, tablete mi ništa ne pomažu, zanima me da li može tako doći do trudnoće. Veliki sam paničar i umislila sam si da sam trudna.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji nikakva mogućnost trudnoće.