Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

hedera

našla sam privatnoga ginekologa u gradu u kojem sam sada jer do svoga trenutno ne mogu.
prepisao mi je cilest, tri tablete sam morala uzeti odmah, a tri za dvanaest sati. menstruaciju bih trebala dobiti kada i inače.
puno Vam hvala na trudu i odgovorima.

m_i_a_

Mjesecnicu sam imala od 23.-27.8. a spolni odnos 4 dana nakon zadnjeg dana mjesecnice dakle 31.8. Puknuo nam je kondom a nisam bila u mogucnosti otici kod ginekologa jer sam u drugom gradu ali ljekarnica mi je preporucila triquilar i rekla da popijem prvih 8 pilula .....i popila sam 8 triquilar pilula (4 crvene odmah, 12 sati nakon toga 2 crvene i 2 bijele). Do tada sam imala redovit ciklus pa me zanima koliko mi moze kasniti mjesecnica normalno poslije tih pilula? I poslije koliko dana bi se trebala ozbiljno zabrinuti? Unaprijed hvala.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Mislim da uopće nemate razlog za zabrinutost jer ste odnos imali 8-og dana ciklusa, puno prerano za ovulaciju obzirom imate redovite cikluse. Ako mjesečnica bude kasnila 5 dana napravite test na trudnoću

lexy

imam pitanje. imam redovitu mjesečnicu i ne pijem pilule. bila je 14.9. dečko i ja koristimo kondome, ali jutros je nekako skliznuo i svršio je u mene. moja ginekologica radi tek u ponedjeljak popodne pa me zanima je li to kasno za popiti pilulu? hvala.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Jeste vi pročitali prethodni odgovor u kojem je situacija identična vašoj, odnos osmog dana ciklusa, a ja odgovaram da ne treba piti ništa?

cleopatra

kada se najranije moze primijeniti hitna kontracpcija (logest- 5+5)? da li se moze vec nakon nekoliko sati od odnosa ( u ovom slucaju 5 sati nakon odnosa)?

cleopatra

i da li ima smisla logest popiti u kombinaciji 4+4 ili to onda nece imati nikakvog ucinka?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Da bi hitna kontracepcija djelovala, potrebna je određena doza hormona - 4 tablete Logesta ju ne sadržavaju pa je potrebno 5. Možete popiti odmah iza odnosa pa sve do 72 sata iza.

cleopatra

nisam nikako u mogucnosti doci do njih ubrzo, a imala sam ih jos 8 od prije pa sam popila 4 i mislila nakon 12 sati popiti jos 4. ima li to smisla ili da ne pijem te druge 4 nakon 12 sati jer nece imati nikakvog ucinka?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Nema smisla, ne pijte.

cleopatra

onda necu piti te 4 ako nema smisla.. sutra ujutro ce biti 24h od odnosa, da li da onda sutra u toku dana popijem "novih" 5 i onda nakon 12 sati opet 5? ili ce to sve zajedno biti previse za organizam s obirom na ove 4 danas.. oprostite sto vas gnjavim s tolikim pitanjima...

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Gledajte, jako ste zakomplicirali situaciju i sad više nema obrazaca po kojem bih ja ili bilo tko drugi riješio problem. Da ste netko iz moje obitelji, svakako vam ne bih dozvolila da popijete još 10 tableta kontraceptiva koji ionako nije predviđen za hitnu kontracepciju, budući da ne znamo kako bi one djelovale.
Eventualno, nađite Stediril D i popijte 2+2 tablete. To će biti jako teško jer se Stediril više ne prodaje u Hr, morali bi preko ljekarni koje naručuju izvana (Dolac). Ili, naručite izvana pravu hitnu kontracepciju koja sadrži levonorgestrel, to bi bilo idealno (u ljekarnama će znati koji su to preparati). Naravno, sve treba doći unutar 72 sata od odnosa.

cleopatra

razumijem, to znaci da je ravno nemogucem bilo sto napraviti sad

hrc183

Prije dva sata sam imao spolni odnos s djevojkom, kondom je pukao, ja sam to uočio i prekinuli smo odnos.

Danas bi joj trebao biti prvi plodni dan nakon menge. Menga joj je neredovita (zna kasniti po tjedan dana), ali pretpostavljamo da je prvi plodni dan jer još jučer je bila u "suhoj fazi", a danas više nije. (Menga joj stala pred par dana.

Da li postoji šansa da je došlo do oplodnje? Kao što već rekao, nisam svršio. Znam da postoji mogućnost da prije izađe nešto sluzi s spermijima.... Kondom je imao spermicidni premaz, je li to dovoljno da uništi tu eventualnu sluz?

Također, ako mislite da je potrebno reagirati s nekim tabletama, možete nas uputiti kamo da se javimo??
Naime djevojka nema ginekologa, znam da je to malo neodgovorno, ali izbjegava odlazak pomalo jer je sramežljiva, a i nije imala nikakvih bolesti i rizičnog ponašanja. (inače upravo smo u potrazi već par dana...gledamo preporuke po netu.)

Hvala unaprijed!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Mislim da je mogućnost trudnoće minimalna, gotovo nikakva. Ipak, ukoliko je vašoj djevojci 12-14 dan ciklusa (računajući od prvog dana zadnje menstruacije), za svaki slučaj neka popije hitnu kontracepciju. Možete otići na neku hitnu ginekologiju u bolnici tražiti recept, ili u bilo koju privatnu ginekološku ordinaciju. Prvu dozu tableta treba popiti unutar 72 sata od odnosa.

hrc183

Hm...počela je 28.9., tako da je 12.dan, ali trajala je poprilično dugo, skroz do petka 5.10.....Kao što sam već rekao ima pomalo nepravilni ciklus....
Da li to dugo trajanje menge povećava onih 12-14 dana?

Hvala na brzom odgovoru! Super je što se u ovako kratkom roku može dobiti besplatni savjet stručnjaka!

Još budemo razmislili do sutra, ne želim da bespotrebno prolazi kroz nuspojave te bombe hormona....

Pozdrav!

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Mislim da još manje želite da prolazi kroz torturu neželjene trudnoće i pobačaja - zato put pod noge i po recept! Nikakve veze nema koliko je menstruacija trajala, važno je kad je počela.

hrc183

Naravno da ne želim!

Bili smo danas odmah ujutro u petrovoj, i rekli su nam da to ne možemo dobiti i poslali nas da odemo privatniku.

Kontaktirali smo harni i opisali situaciju, i rekli su nam da je prije tableta potreban pregled, naručena je sutra popodne. to će biti negdje 48 sati iza....
Pretpostavljam da neće biti problema....

Hvala, pozdrav

letica12

poštovani
imala sam sa dečkom spolni odnos 9.listopada. i kad je on svršio kondom mu je ostao u meni bilo me strah da ne ostanem u drugom stanju otišla sam odmah sutra dan u ginekologa propisao mi je cilest kontracepcijske pilule koje trebam piti 4 dana ali problem je u tom da sam prvi dan popila u 18.30 i oko 22 i 30 navečer povratila sad me zanima ako sam nastavila piti te tablete da li su one djelovale i koliko je uopće mogućnost da ostanem trudna ako
mi je menstruacija započela 3.listopada a završila 7.listopada. molim vas odgovorite što prije unaprijed hvala..

nikita15

poštovani
prije nekoliko dana točnije 9.10 imala sam spolni odnos s dečkom kad je svršio kondom mu je ostao u meni sutra dan otišla sam kod ginekologa dao mi je da 4 dana pijem cilest kontapcijske pilule ali prvi dan kad sam popila tabletu u 18.30 oko 22.30 sam povratila sad me strah da li je tako spriječeno njeno djelovanje iako sam nastavila piti tablete i do danas i zanima me postoji li mogućnost od trudnoće ako sam imala menstruaciju os 3.10 do 7.10 a to se dogodilo dva dana iza ..unaprijed hvala