Kontracepcija

Pilule i alkohol

Lubenicaimango

Hvala na objasnjenju. Puno ste mi pomogli.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Lubenicaimango

Postovani, pijem kapi oraha svremena na vreme pre jela, zbog prisustva joda zbog stitne zlede, interesuje me da li ovi sastojci uticu na rad pilule za kontracepciju - Etanolno-vodeni ekstrakt lista oraha (Juglandis folium)
Osobine: List oraha sadrži tanine, naftohinonske derivate (juglon, hidrojuglon i njihove glikozide), flavonoide, gorke materije, etarsko ulje i vitamin C.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ništa od navedenog ne utječe na kontracepcijsku zaštitu.

Lubenicaimango

Poštovani doktore, ako sam dobro skužila, alkohol se smije uzimati i oko uzimanja pilule za kontr. i alkohol ne umanjuje njeno dejstvo, osim ako bi se uzimalo svakodnevno u većim kolicinama sto bi dovelo do ciroze jetre a samim tim i do ne preradjivanja svih lekova, ne samo pilula?

Ivo Balenović, dr. med.

Tako je. Alkohol je dozvoljen ali u umjerenim količinama.

Lubenicaimango

A sta se podrazumeva pod umereno? Po nekoliko pica na dan 2, 3? Ako su to blaza pica, pivo, somersbi

Ivo Balenović, dr. med.

Do 1,5 dcl vina ili 3 dcl piva dnevno.

Lubenicaimango

Tj. i ako se bude pilo po 2, 3 pica dnevno cak i sve vreme tokom uzimanja 21 pilule nista ne bi bilo? Mislim, ne pijem toliko često, nekad spojim nekoliko dana kad popijem po pivo, i jednom mesecno kad izadjem popijem 3 pica, nikad ne popijem iznad tri pica. Al sve bude uvek oko pilule jer ih pijem uvece.

Ivo Balenović, dr. med.

Ništa se neće desiti.

Lubenicaimango

Tako i popijem, najvise jedno pice na dan nekad. A kaf izadjem 2 puta mesecno, popijem po 3. Znaci to nije strasno?

Ivo Balenović, dr. med.

Nije strašno.

Lubenicaimango

Doktore, ispricavam se, imam samo jos jedno pitanje. Ako sam u ovom mjesecu uzimanja pilula pila po nekoliko dana flasu piva (0.3 il 0.5) ne sjecam se, standardna flasa i jedno vece 2 piva i jedno vino, uvek ih uzimam oko pilule, a nije se desila ejakulacija, decko je izvadio 5 sekundi pre, obicno tako ne radimo. Da li moze da dodje do trudnoce i izostanka menstruacije?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne postoji mogućnost rudnoće.

Lubenicaimango

Da li kapi za usi Otol H uticu na djelovanje kont.pilule?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne utječu

Lubenicaimango

da li neki od ovih lekova utjecu na rad kont. pilule: Sinacilin, Defrinol?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne utječu.

Lubenicaimango

Ako sam 3 mjeseca pila pilule u 22 h, da li bi smetalo da sa sledecim pakiranjem krenem u 21 h?

Ivo Balenović, dr. med.

To ništa neće smetati.