Kontracepcija

Pitanje u vezi kašnjenja menstruacije

br123

Poštovani, imam 17,5 godina. Prvi spolni odnos imala sam ove godine u lipnju 14. koristeći kondom i prekinuti odnos, dakle nije u mene, nakon čega smo dečko i ja provjerili kondom i sve je bilo u redu s njim. Menstruacija je taj mjesec uranila 2 dana, ciklus mi inače traje 31. dan. i većinom je redovna
drugi spolni odnos imala sam 21.7.2018. dan prije nego što sam trebala dobiti menstruaciju, koristeći kondom i prekinuti odnos, isto smo kao i prethodni put provjerili kondom. Međutim, menstruacija još nije došla, kasni već 6. dan. Postoji li šansa da sam trudna ili postoji li mogućnost da tek stupanje u spolne odnose poremeti menstrualni ciklus ili čak strah od trudnoće? Moram napomenuti da sam u lipnju tijekom menstruacije bila na putovanju u trajanju od 5 dana. Hvala unaprijed.

br123

zaboravila sam dodati kako imam i iscjedak prozirno-bijeli, nije oskudan, ne izgleda previše zabrinjavajuće, no zanima me što bi to moglo biti, znam da većina žena dobije takav iscjedak prije menstruacije
Imam li razloga za brigu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu onome ste naveli trudnoća nije moguća. Stres (psihički faktor) je vrlo bitan u regulaciji menstruacijskog ciklusa. Iscjedak je normalna pojava i on se mijenja pod utjecajem hormona ovisno o fazi ciklusa. Ukoliko je prisutan svrbež i/ili peckanje moguće je d se radi o gljivičnoj upali.

leptirica1990

Poštovani,

Pijem lindynette 20 zadnjih 6 mjeseci i inače sam uvijek menstruaciju dobila 4. dan pauze i prema tome sam trebala dobiti 5.8. međutim ja sam dobila menstruaciju danas. Dečko i ja imamo spolne odnose i jel to znači da se trebam brinuti zbog trudnoće? Hvala unaprijed..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, krvarenje koje se javlja tijekom uzimanja tableta je probojno krvarenje. Ono nije opasno i ne umanjuje zaštitu. Ako ste redovno uzimali terapiju ne postoji mogućnost trudnoće. Ukoliko bi se probojno krvarenje ponavljalo treba razmisliti o promjeni tableta.

br123

Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

medankamedo

Postovani,ciklusi mi traju 33-34 dana,u danima kada sam trebala imati ovulaciju sam bila prilicno bolesna i 10 dana na antibioticima. Spolni odnos smo imali 27.dana ciklusa,jednom je usao unutra ali odmah nakon toga je stavio kondom i nakon 3-4 minute ejakulirao u kondom koji je provjeren kasnije i bio je citav. Danas je 38.dan ciklusa a menstruacija jos nije stigla. Napravila sam od 33.dana svaki dan test i svi su negativni. Dali je mozda prerano raden test?posto smo 27.dana tek imali odnos pa je tek 11 dana proslo od njega. Brinem zbog onog jednog umetanja prije stavljanja kondoma.Dali je moguce da menstruacija kasni ili je izostala zbog bolesti? Da napomenem da nemam nikakve simptome trudnoce(otprilike znam kakvi su jer iza sebe imam 3 trudnoce- 2 spontana i 1 dijete rodeno). Imam simptome pms-a vec tjedan dana-akne i onako blago neugodan osjecaj u jajnicima.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom ne postoji mogućnost trudnoće. Vjerojatno je došlo do hormonskog disbalansa i posljedičnog kašnjenja menstruacije.

medankamedo

Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

lala2201

Postovani, kasni mi menstruacija 7 dana. odnos s dečkom je uvijek uz kondom koji kasnije provjerimo i dodatno, uz kondom, koristimo prekinuti snosaj jer je decka jako strah. grudi me inace pocnu boljet tjedan dana prije menstruacije, redovna mi je, al ovaj put su pocele boljet tek kada mi je vec kasnila.. znacajno kasnjenje sam imala proslo ljeto, od 6 dana, nista drugo. u ovih tjedan dana sam iskusila laganu bol u lijevom jajniku, i jednu vecer sam bila uvjerena da je dosla, jer je osjecaj bio identican ali nista.. spremaju se ispiti na faksu, malo sam pod stresom, ne vjerujem da je trudnoca jer stvarno pazimo ali me ipak malo strah

lala2201

hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema onome što ste naveli ne postoji mogućnost trudnoće. Najvjerojatnije je došlo do hormonske neravnoteže uzrokovane stresom.

anonimus2030211

Poštovani,
Zadnji odnos sam imala 29.10., dan poslije zadnjeg dana mjesečnice. Međutim zabrinuta sam zbog odnosa 28.10. (Na zadnji dan mjesecnice) kada je dečko ejakulirao izvan rodiće, ali se plašim da se sperma nije slila ili da je ja slučajno nisam unijela u rodni ću kada sam je brisala. Ovo je malo vjerovatno, ali ipak me malo strah budući da mi kasni. Sada mi kasni već peti dan (ciklusi su mi neredoviti,ali koristim aplikaciju koja otprilike računa kada trebam dobiti...ako bih uzela u obzir da mi ciklus traje 28 dana, onda mi kasni 3 dana). Nemam nikakve simptome trudnoće; ne bole me grudi, nemam mučnine, samo sam malo razdrazljiva, tj unervozim se kada pomislim na to da mi kasni. Da li je moguće da sam trudna? Isto tako, prije 7 dana sam počela raditi i stojim po 8-9 sati, pa je li moguće da i to utiče na kašnjenje mjesecnice?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema onome što ste naveli šansa za trudnoću je samo teorija jer nije došlo do ejakulacije u rodnicu, a i odnos je bio u vrijeme neplodnih dana. Za svaki slučaj uradite test na trudnoću s prvim jutarnjim urinom. Svaka promjena u životu utječe na psihu pa je to moguć razlog kašnjanja menstruacije.

anonimus2030211

Postovani,
ja sam napravila test oko ponoci sa sestog na sedmi dan od kako kasni.. nije bilo puno urina, pa sam nagnula casicu da ga mogu sakupiti. Rezultat je ispao negativan, debeli minus. Koristila sam clearblue test. Da li kolicina urina ili to sto sam test uradila tako kasno moze uticati na rezultat? Je li clear blue pouzdan i mislite li da trebam ponoviti test?
Unaprijed zahvalna.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na vrijeme proteklo od odnosa test je pouzdan.

Bony_tina

Poštovani ,prije dva mjeseca sam u sredini ciklusa prekinula uzimati Lindinete i nakon 3 dana došla je oskudna menstruacija.Onda nakon 24 dana(3 studenog) prva menstruacija i sad sam opet trebal dobiti(27 studenog) ali ništa.Jeli moguće da je ta menstruacija bila lažna?Trajala je 6 dana ali je bila crvena svježa krv ,normalno, grudi su me nakon početka prestale boliti i onda opet posle ovulacije počele i još uvijek bole,leđa me jako bole i donji dio trbuha ali od menstruacije ništa.Inače uvijek koristimo kondom i prekinuti snošaj i gledam da se seksam par dana prije menzisa.Pijem ad Trittico i xanax.Malo paničarim jer uvijek mi dođe nakon 24 dana ili barem imam neke naznake.

Moje drugo pitanje je dali ja (40 godina) mogu piti kontracepciju inače sam zdrava ,ne pušim i nisam pretila,krvna slika i papa uredu.Privatni ginekog mi je dao Adexa pilule dok je moj socijalni rekao da mi ne bi bilo pametno.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, većini žena se menstruacijski ciklus uspostavi vrlo brzo nakon prestanka uzimanja kontracepcijskih tableta, najčešće unutar dva do tri mjeseca, ali ponekad to može trajati i dulje. Ukoliko se menstruacija ne vrati nakon tri mjeseca od prestanka svakako se javite liječniku. Krvarenje nakon prestanka uzimanja Lindynetta nije bila menstruacija nego uobičajeno prijelomno krvarenje zbog prestanka uzimanja tableta. Organizmu treba malo vremena da se uspostavi hormonska ravnoteža i da krene regularni menstruacijski (ovulacijski) ciklus. Ukoliko su Vam svi nalazi uredni možete koristiti oralnu hormonsku kontracepciju.