Kontracepcija

Pocetak uzimanja pilula

Ako se 1.pilula popije 5.-ti dan od pocetka menstruacije da li zastita pocinje tek od iduceg mjeseca nakon sedmodnevne pauze?

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Najbolje da tako računate.

janena

Muči me jedan problem...molim Vas da li biste mi mogli preporučiti koje kontracepcijske pilule bi bilo najbolje uzeti,pošto ih do sada još nisam uzimala?Uglavnom imam redovite memstruacije,ciklus mi traje od 28-32 dana,nemam nikakvih zdravstvenih problema niti uzimam kakve ljekove.Jako bih Vam bila zahvalna kada bi ste mi odgovorili na pitanje! janena

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Vjerojatno Logest, međutim da budem sigurna morala bih vas vidjeti.

dada_0

Poštovanja..meni ste naisali da ako sam počela uzimat 3. dan da sam zaštičena nakon 2 tjedna a sad tu pišete da je zaštita tek od drugog mjeseca??

hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Bez brige, nisam se zabunila ni jednoj ni drugoj.

dada_0

aha,znači ipak ima veze dali je 3. ili 5. dan?? jer u upustvima piše da se može počet 2. i 5. dan ali da onda treba 1 tjedan dodatna zaštita...mislim,i ja sam sva zbunjena i neam pojma više šta je istina...

i molim vas jel mi možete samo stavit link di piše kakve su ove tablete od 28 dana jer sam tražila a nisam našla
hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ima veze, jer je poanta u broju dana koji date tijelu da radi po svom. Veća je vjerojatnost da će se započeti mehanizam ovulacije ako mu date 5 dana, u odnosu na 3 dana.
Što se tiče Yaz-a, nisam baš puno pisala o tome, evo pročitajte ovo http://www.cybermed.hr/index.php/...krvarenja_za_vrijeme_uzimanja_pilula.
U svijetu je uobičajeno piti pilule od 28 dana, s tim da je zadnjih nekoliko placebo, baš zato da žena ne mora misliti o pauzi. U Yazu su zadnje 4 placebo, i na njima se krvari. Ako vas još nešto zanima otvorite novu temu Yaz pa ćemo tamo pisati da se djevojke lakše snađu.

rozaaa

poštovana, imam 17 godina i htjela bi početi uzmimati kontracepcijske tablete. sve sam proučila i znam rizike i dobre strane. imam redovite cikluse (26-28 dana) ali prije menstruacije i za vrijeme imam jake grčeve. a prije menstruacije me i bole grudi, i to jako.a muči me i pms, jake promjene raspoloženja i preosjetljivost. ciklusi mi traju oko 3 dana, ali moram uzimati jake tablete da bi suzbila bol. čula sam da su kontracepcijske pilule dobre za takve slučaje kao što sam ja. zanima me, bi li mi preporučili uzimanje pilula uopće, i koje pretrage moram proći prije toga? zdrava sam i ne uzimam nikakve lijekove.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Da, preporučila bih vam. Ne trebate raditi nikakve pretrage, samo se javite ginekologu.

dina_000

Dobar dan!molim vas za savjet..danas sam od svoje ginekologice dobila recept i podigla yaz tablete...i krivo sam nesto procitala u uputstvima i popila tabletu bez da imam menstruaciju.kako da ih sada dalje pijem?ako pocnem piti 2 dana menstruacije s 2 tabletom , jel bi moglo biti kakvih problema?
unaprijed hvala

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Ne bi, tako počnite.

leni20

ovo mi je prvi mjesec da pijem yaz tablete,,i 9-og dana sam otišla na putovanje i naravno zaboravila tablete,,a pošto sam bila u planini nisam imala gdje kupit rezervni blister..inače ih pijem oko 21-22 navečer. znači 9-ti dan sam preskočila,popila tu tabletu tek sutra oko 19h..i nakon toga u 22h popila 10 tabletu,,
jesam zaštićena ili trebam koristiti kondome? znam da postoji neka razlika gledajući u kojem razdoblju smo zaboravile popit tabletu..unaprijed hvala,nadam se da nisam previše zakomplicirala.

Dr. sc. Romana Dmitrović, dr. med.

Trebate koristiti kondom 2 tjedna.

delillah90

Postovanje.
Imam 17 godina,u vezi sam sa deckom 2 godine. Spavali smo skoro,i zbog pretjeranog nerviranja oko sigurnosti zastite kondomom,odlucili smo preci na kontracepcijske tablete. Nemam nikakvih problema sa zdravljem,izbjegavam posjetu ginekologu ( ni sama ne znam zasto),pa da Vas pitam o nacinu upotrebe i koje bi bilo najbolje da uzmem?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, kako mislite da uzmete? Pa ne radi se o bombonima koji se kupuju u trgovini. Uozbiljite se. Otiđite što prije ginekologu.

croviky

Postovana,

Imam ne redovite menstruacije i nikada nisam pila kontracepcijske tablete. Zanima me postoji li okvirno neka vrsta kontracepcijskih pilula koja je najbolja kod neredovitih ciklusa/menstruacije? Takodjer koliko okvirno kostaju te koliko su pouzdane kao nacin preventiranja trudnoce?

Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, sve kontraceptivne pilule služe za regulaciju ciklusa i gotovo su stopostotna zaštita od trudnoće.
Cijenovno su od 30-tak kuna do 140kuna za jedno pakiranje.

ivon_dj

Poštovani...
Počela sam uzimati Logest koje mi je preporučio moj ginekolog, objasnio mi je početak uzimanja od prvog dana menstruacije.. nju sam dobila u petak navečer i odmah sam uzela prvu tabletu jer mi je odgovaralo vrijeme uzimanja.. no međutim tu večer sam krvarila jakoo slabo skoro nikako, jače sam počela tek u subotu ujutro..jesam li možda trebala ipak prvu tabletu uzet tek u subotu ? :/ i jesam li sada svejedno zaštićena ili moram koristiti dodatnu zaštitu?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana sedam dana dodatne zaštite jer prvi put pijete Logest.