Kontracepcija

prelazak s jedne kontracepcije na drugu

Lutka14

Poštovani,
Moja ginekologica mi je promijenila trenutno kontracepciju sa Midiana tableta na Carazette. Rekla mi je da ih samo nastavljam piti i sad mene zanima kako da ih nastavim piti ako ih trebam počet piti od utorka, a na tabletama kao prva tableta započinje od ponedjeljka. Da li ja trebam prvu tabletu popit oznacenu kao ponedjeljak ili utorak?
I zanima me pošto te tablete u sebi sadrže samo ženske hormone, da li postoji mogućnost trudnoće onda ili sam potpuno zaštićena kao i kad sam pila Midiana tablete?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, s tabletama ste potpuno zaštićeni. Savjetujem da počnete uzimati od ponedjeljka da poslije ne bi bilo zabune.

Lutka14

Poštovani,
Uredu. Hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

null

Poštovani,
u konsultaciji sa ginekologom odlučila sam preći sa Dianne na Jeanine kontracepcijske tablete. Sutra ili pekosutra bi trebalo da dobijem i ginekolog mi je rekao da sa prvim danom menstruacije počnem piti Jeanine. Da li sam odmah zaštićena ili mi je potrebna dodatna zaštita budući da prelazim sa jednih pilula na druge?
Hvala unapred

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita nastupa odmah.

Healy

Poštovani, imam 27g, godinama pijem pilule Logest (dijagnoza PCOS i ujedno kontracepcija) i ginekologica je radi dugog korištenja i smetnji koje su se pojavile u vidu problema s mentruacijom (jaki bolovi, opća slabost, izljevi) donijela odluku da prijeđem na pilule Qlaira. Večeras mi je zadnja pilula Logesta i rečeno mi je neka odmah sutra počnem piti Qlairu tako da znači ne radim pauzu za menstruaciju nego nastavljam odmah s pilulama. Moje je pitanje da li ću odmah s prvom Qlaira pilulom biti isto zaštićena kao i do sad s Logestom ili je potrebna dodatna zaštita i ako da, koliko dugo? Također, pitanje je da li je moguće je za očekivati probojno krvarenje neko vrijeme radi promjene pilula, dok bi prava menstruacija trebala biti nakon 21. pilule kao i kod Logesta i trajati najduže do 28. pilule, odnosno početka novog blistera? Najljepša zahvaljujem na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita niti u jednom trenutku neće biti smanjena. Moguće je da dođe do probojnog krvarenja. Ono je bezopasno i ne smanjuje učinkovitost tableta.Krvarenje se najčešće javlja tijekom uzimanja zadnjih (bijelih) tableta, a nekada može i u vrijeme prvih iz iduće kutije.

blondie123

Poštovani,
do sada sam trošila Lindynette 20 međutim doktorica mi je sada prepisala Logest. Da li sam zaštićena ako Logest počnem piti normalno umjesto nove kutije Lindynetta nakon 7 dana pauze posto oboje sadrze jednaku kolicinu istih hormona? Unaprijed hvala na ogovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete nastaviti s novim tabletama nakon pauze. Kontracepcijska učinkovitost neće biti smanjena.

Ichbin

Postovani kako sam kod svog ginekologa narucena tek iduci mjesec, moram ovako pitati Vas. Naime, sada sam na pola blistera adexe, do sada sam pila yasmin i po licu mi se pojavio osip ili jako sitne akne to isto mi se desilo ma yasminu i nestalo je samo od sebe. Nije mi bas jasno zasto se to desava? Nikada nisam imala problema s aknama i lice mi je uvijek bilo cisto. I s yasminom mi menst je bila ista kao i prije kontracepcijakih osim sto je bila manje bolna mogu li isto ocekivati od adexe s obzirom da ima manje hormona od yasmina?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju oralnu kontracepciju menstruacije su oskudnije i bezbolne bez obzira o kojim se tabletama radi. Osip koji se pojavio vjerojatna je nuspojava tableta. Trebao bi proći.

Lubenicaimango

Postovani, pijem Yasmin (3mg+0.03 mg) pilule drugi mesec. Prvi mesec me je pratio spoting, veroatno jer sam krenula sa uzimanjem prve pilule 3. dan ciklusa, medjutim i sa drugim pakovanjem me opet prati spoting, pa mi se smucilo. Da li mogu da predjem na nove pilule odmah nakon sto popijem yasmin, pila bih Levagran (0.15mg+0.03mg) ocito da je velika razlika u ovom prvom broju 3mg:0.15 mg pa da li treba dodatna zastita tokom uzimanja Levagrana?

Lubenicaimango

Inace retko kad popijem alkohol, da li je smanjena zastita ako sam popila pilulu posle sat i po od popijenog piva? I da li proliv utice na pilulu samo nekoliko sati nakon sto se popije pilula? Ako je mimo toga, nema potrebe za brigom jer se pilula vec apsorbovala?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pivo neće imati nikakav utjecaj na kontracepciju. Proljev može smanjiti učinkovitost ukoliko se radi o jakom proljevu koji je nastupio unutar 3 sata od popijene tablete. U početku uzimanja (prva dva do tri ciklusa) mogu se javiti probojna krvarenja. Kada se organizam privikne na nove doze hormona ona prestaju. Pokušajte još jedan ciklus s Yasminom. Pitanje da li će to prestati prelaskom na legravan (sadrži istu dozu etinilestradiola; razlika je u gestagenoj komponenti). Ukoliko pređete na druge kontraceptive nije potrebna dodatna zaštita.

Lubenicaimango

Postovani, ranije sam pila Novinete, one imaju 0.02 etinilestradiola, i savrseno su mi odgovarale, ne znam zasto mi ih je ginekolog promenio. U sustini na koje god pilule da se prebacujem vazi pravilo da su iz grupe 21+ 7 dana pauze krecem da pijem kutiju za kutiju kad prelazim i to je to?

Ivo Balenović, dr. med.

Kad se mijenja kontracepcija, prelazi se na iduću bez pauze.

mikiii b

Postovani,
S obzirom da je pliva prestala proizvoditi Softinelle P ginekologinja mi je prepisala Rosanelle kao zamjenu, pocela sam ih uzimati odmah nakon zadnje kutije Softinella isto kao da pijem njih, a s obzirom da su Rosanelle ipak malo drugacije, zanima me trebam li primjenjivati dodatnu zastitu?
Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, dodatna zaštita nije potrebna.

Ichbin

Postovani
S yasmina sam presla na adexu bez pauze. Do kraja ove kutije imam 5 tbl i nakon cega bi uslijedila pauza. S obzirom da mi nikako ne odgovara da menstruaciju dobijem u to vrijeme. Mogu li preskociti ovih 5tbl i napraviti sada sedmodnevnu pauzu ili da popijem i ove i onda bez pauze nastavim drugu kutiju, ali u tom slucaju bi bilo da vec 3 mjeseca pijem tbl bez pauze?