Kontracepcija

Trudna ili ne?

princessis

Nema potrebe raditi vise testova? I da napomenem da mi je stomak mekani ravan. Da se nesto ne daj Boze desilo u tom odnossu 26. Jula primjetila bi se do sad razlika i u stomaku?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Sirena 12, test je najbolje raditi dan nakon izostanka menstruacije. Naravno, ukoliko uopće i izostane.

Ivo Balenović, dr. med.

Princessis, možete biti mirni. Trudnoća je 100% isključena. Nema potrebe raditi daljnje pretrage.

princessis

Jutros sam otisla kod ginekologa na UZ, nisam trudnocu i moje sumnje ovih dana nista pominjala posto mi je mama bila tu. Samo rekla da sam dosla da se pregledam jer su mi bolne menstruacije i da mi je sad kasnilo i malo bilo pa da pregledamo na UZ matericu i jajnike. Pregledala me doktorica ultrazvukom ,izmjerila uterus (to je materica je li tako?) , rekla da ona vidi da je ciklus prosao, a i jeste, jer jutros je samo smedje malo bilo tokom odlaska u wc.. takodje je rekla da je endometrijum tanak, valjda jer je ciklus prosao. I da imam policisticne jajnike, da je to problem jer mi kasni i bolne menstruacije i to je to. Znaci to je to sve u redu? Da je ne daj boze bilo trudnoce to se vidi sve na ginekoloskom UZ ili nekih drugih problema, jer je pominjala mjerenje uterusa i endometriujem? To je kompletan pregled, na tome bi se plod i vidio ? Bilo je kako ste mi i rekli ali sam otisla ipak da budem mirna

Ivo Balenović, dr. med.

Uterus je maternica a endometrij je sluznica maternice. 100% se ne radi o trudnoći. Tanak endometrij je neposredno nakon menstruacije. Budući da imate policistične jajnike treba razmisliti o oralnoj kontracepciji. To je odgovarajuća terapija koja će normalizirati cikluse i biti zaštita od trudnoće.

princessis

Aha, e hvala Vam puno. Mirna sam sad. Posto sam prvi put bila na pregledu UZ, to je znaci kompletan pregled jajnika i materice, tu se sve vidi, materica je cista onda cim je endometrijum tanak???? Cim je vidjen endometrijum i mjere uterusa to je pregledana materica , tu se vidi plod ko je trudan? Meni je samo spomenula da moze biti poteskoce zbog jajnika kad budem htjela dijete, znaci da ima jesto vidjelo bi se 2 i po mjeseca nakon odnosa.A i rekla mi je i doktorica da vidi da je ciklus prosao posto je endometrijum tanak, a juce mi je taman zadnji dan bio malo smedje je bilo, vj zaostala krv.

Ivo Balenović, dr. med.

Trudnoća bi se sigurno ultrazvučno vidjela!!!

Slavica1

Postovani, prije dva mjeseca imala sam nezasticen spolni odnos (zadnji dan menstruacije) pri kojem muskarac nije svrsio u mene te je nakon toga obrisao penis maramicom i nastavili smo dalje, jel moguca trudnoca?
Nakon toga dobila sam menstruaciju koja je obilnija nego inace, prepoznajem neke simptome slicne trudnoci, no nisam sasvim sigurna.
Je li sigurno da 100% nisam trudna?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je menstruacija nastupila, trudnoću možete isključiti sa sigurnošću.

Hala

Postovani, zadnju menstruaciju sam imala 11.10 inace su mi ciklusi 28,30 dana. 20.10 sam imala dva odnosa, prekinuti snosaj. Od 28.10 imam bolne i nabrekle grudi, zanima me da li se moze raditi o trudnoci i jesu li tada bili plodni dani? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom tada je bio sami kraj neplodnih dana, stoga je mogućnost trudnoće mala.

Hala

A da li moze biti da je ovulacija bila ranije? I da li uopce mogu biti tako rano znaci trudnoce? Hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Prema trajanju Vašeg ciklusa, ovulacija nastupa 14. do 16. dana ciklusa. Životni vijek spermija je do 72 sata. Teoretski ovulacija može nastupiti i ranije u ciklusu. Ukoliko nije došlo do ejakulacije ne postoji mogućnost trudnoće. Za simptome eventualne trudnoće je prerano,