Kontracepcija

Trudnoca uz pilule

Anastasija543

Poštovani, pijem 7u kutiju Daylette, na trećoj i šestoj kutiji se desilo da da krene smeđe krvarenje par dana (2 ili 3) pre početka neaktivnih tableta a zatim na tim tabletama prava menstruacija. Tablete mi odgovaraju veoma i jedini problem koji imam jeste to, u sredu sam krenula 7 kutiju, a kao što rekoh u 6 kutiji saam malo ranije prokrvarila ako se to smeđe može računati, ali me zanima da li to utiče na zaštitu? Štitile su me od trudnoće eto pola godine jer od prvog dana sam se oslonila na njih zanima me da li smem još da se oslanjam, bojim se da nisu preslabe mada nisam sigurna jel to moguće?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o probojnom krvarenju. Ono nije opasno i ne umanjuje zaštitu. Samo ukoliko bi se krvarenje ponavljalo treba razmisliti o promjeni tableta, ali samo zbog toga da se zaustavi krvarenje (a ne zbog zaštite jer se ona niti u jednom trenutku ne smanjuje).

Marina0114

Poštovani,

pocela sam prvi puta piti kontracepciju i radi se o Midiana tabletama. Pocela sam ih piti kada mi je bio prvi dan mjesecnice. Jucer sam popila sedmu tabletu, i ujedno sam imala prvi spolni odnos s partnerom otkad pijem tablete i ejakulirao je u mene. Da napomenem, tablete pijem svaki dan u isto vrijeme, nisam nijednu terapiju propustila.
Zanima me da li se trebam brinuti oko trudnoce ili ne? Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da ste kontraceptive počeli uzimati s prvim danom mjesečnice ne postoji mogućnost trudnoće.

Anka25

Postovani! Prvi dan menstruacije je bio 9.9
Yaz tablete sam pocela uzimati 14.9 a jucer sam imala odnos bez dodatne zastite. Prosli mesec sam isto uzimala yaz I plan je bio odgoditi menstruaciju na mesec dana zbog putovanja. Onda Sam jednu zaboravila I pocelo je tockasto krvarenje zbog cega sam ih prestala uzimati I dobila prije spomenutu menstruaciju 9.9.

Posto shvacam da sam zeznila ciklus, a inace je izmedju 28 I 31 dan, zanima me da li bi trebala biti zasticena ili uzeti tabletu za dan poslije iako uziman yaz?

Ivo Balenović, dr. med.

Nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta, zaštita se nije smanjila.