Kontracepcija

UZIMANJE PILULA? Sto trebam znati?

Jelesma1

Poštovani, htjela bih Vas pitati dali bi trebala prestati piti kontracepcijske pilule. Pijem Rosanelle godinu i pol i nije bilo nikakvih problema. Prošle godine mi je majka oboljela od karcinoma dojke pa me brine misao da su "opasne". Čula sam da nisu baš zdrave, konkretno, moja mi je ginekologica još davno prije rekla na to moje pitanje da mogu eventualno "ubrzati" nekakav karcinom ali kod nekoga tko bi ga i tako dobio odnosno tko ima šanse dobiti. Sad me to muči pa bi htjela čuti Vaše stručno mišljenje.

Najljepša Vam hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, opće je prihvaćeno mišljenje da moderni niskodozažni oralni kontraceptivi nemaju utjecaja na nastanak raka dojke. U svake žene postoji rizik raka dojke. Iako je statistički on nešto češći kod žena koje ih uzimaju nema dokaza da bi kontraceptivi uzrokovali rak. Isto tako u žena koje uzimaju pilule rak se otkriva u ranijoj fazi nego kod žena koje ih ne uzimaju. To je vjerojatno stoga što žene koje ih uzimaju češće odlaze na preglede.

Jelesma1

Razumijem da. Hvala Vam na Vašem odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu

zivka123

Postovani dr,
Pijem Qlaira vec 3g redovno..jucer sam popila zadnju pilulu iz pakovanja(bijelu).danas trebam poceti sa drugom kutijom,medjutim nisam u prilici da je nabavim te planiram sutra popiti prvu iz pakovanja.dakle 1 dan kasnim s novom kutijom pa me zanima da li je umanjena zastita.
Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, za svaki slučaj tijekom idućih sedam dana koristite dodatnu zaštitu, iako su šanse da će doći do ovulacije samo teorija.

zivka123

Hvala na brzom odg..
nazalost,ipak cu dva dana napraviti pauzu izmedju zadnjeg pakovanja i novog..ali pretpostavljam da je odg isti..
Lijep pozdrav

zivka123

Nazalost jos nisam dosla do svog lijecnika..tako da cu imati dva dana pauze izmedju kutija,tako da cu na 4 dan ciklusa poceti sa drugom kutijom.pretpostavljam da je odg isti..
Unaprijed hvala na brzom odgovodu.
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Odgovor je isti: za svaki slučaj dodatna kontracepcija kroz 7 dana.

Marrrtinaaa83

postovani pila sam cerazette punih 5 mj uz stalna krvarenja..vise sam krvarila nego sto nisam..sada sam se prestala izdajati i dr mi je prepisala adrienne koja sam pocela piti po savjetu odmah poslije zadnje cerazzete..pijem ih evo sad 10 dan pa me zanima da li sam bila zasticena od trudnoce ako sam imala odnos 3 dan nakon pocetka uzimanja novih pilula i uz spoting tj slabije krvarenje..jer znam da inace treba bar 7 dana proci od uzimanja da bi bili potpuno zasticeni..inace tablete pijem redovno bez prestanka i uvijek u isto vrijeme..hvala na odgovoru..

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da ste prešli s jednog oblika kontracepcije na drugi trudnoća nije moguća.

Marrrtinaaa83

poštovani popila sam prvu kutiju adrienne tableta jucer je bila zadnja bijela ali nisam dobila krvarenje.. primjetila sam roskasti i tamnosmedji oskudni iscjedak kojeg danas nema.. danas trebam poceti s novom kutijom.. s obzirom na prijasnji post uredno sam presla s jedne tablete na druge bez pauze.. da li da se brinem zbog trudnoce ili je ovaj nedostatak krvarenja zbog novih tableta... na cerazettama sam krvarila stalno a sada krvarenja nema.. iako imam simptome kao da ce krvarenje doci.. vise ne znam sto da radim.. dr je rekla da dodjem u 9 mj na redovnu kontrolu.. hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uobičajenim uzimanjem. Kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive menstruacije su oskudne, a ponekad izostanu.

Jela89

Pozdrav doktore ja se izvinjavam htijela bih vas pitat nešto, pila sam Diane35 više od 3 godine, pa sam prestala piti nekoliko dana, pa sam opet počela piti danas je 7 dan kako pijem, međutim imala sam odnos noćas partner je svršio je u mene, da li postoji mogućnost trudnoce?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nakon 7 dana zaštita bi trebala biti potpuna, a budući da ste prije toga dugo vremena uzimali kontinuirano, šanse da se uspostavila ovulacija su gotovo ravne nuli.

Marrrtinaaa83

poštovani pijem adrianne tablete od 8 mj prošle godine.. u jednom cikludu je krvarwbje nastupilo na pola blistera dalje je bilo ok.. po zavrsetku ovog blistera izostala mi je menstruacija sada sam vec na 8 tableti novog blistera i još nema krvarenja... uredno pijem tablete i svaki dan u isto vrijeme.. u 2 mj sam zbog velike promuklosti dobila azimed tablete 3 kom koje sam popila uz savjet da ne utjecu na kontracepciju..sada sam test za trudnocu sam radila na 3 ruzicastoj tableti bio je negativan.. imam li razloga biti zabrinuta zbog trudnoce ako uredno pijem tablete... svi su simptomi bili tu da ce menstruacija doci ali nista... imala sam i dosta stresan mjesec nakon povratka na posao.. sto mi je ciniti dalje? da ih prestanem piti ili da ih uredno pijem do kraja ciklusa.. hvala vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive krvarenja postaju kraća i oskudnija, a ponekad mogu i izostati. Nastavite s redovnim uzimanjem tableta do kraja. Samo ukoliko i nakon ovog pakiranja izostane krvarenje javite se liječniku.

123luc456

Poštovani,
nakon nekoliko mjeseci pauze ponovo sam odlučila piti pilule.
Menstruaciju sam dobila u ponedjeljak ujutro, ali nisam mogla doći do tableta do utorka. U utorak ujutro uzela sam prvu tabletu (umjesto u ponedjeljak navečer), a isti dan navečer drugu te ih planiram nastaviti piti svaki dan navečer. Jesam li dobro napravila budući da se treba početi piti prvi dan menstruacije? Hoće li ovulacija biti spriječena?
Hvala, LP

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zbog jednog dana kašnjenja neće se uspostaviti ovulacija. Ipak, preporuka je da se tijekom idućih tjedan dana koristi dodatna zaštita.

Gordana88

Postovani, zeljela bih poceti koristiti oralnu kontracepciju. Imam 32 godine, nalazi su:
FSH 6.3
LH 9.9
Testosteron 2.9
Prog. 6.11

Pokusala sam prije nekog vremena piti jazz, medjutim uspjela sam 15 dana, i zbog gubitka energije, libida, stalnog umora i loseg funkcionisanja sam prestala uzimati. Razlog sto sada zelim jeste izuzetno prenaglasen pms, koji pocinje najkasnije 19.dan ciklusa i traje narednih 15 (gubitak kontrole, stres, mucnine, nemogucnost kontrole emocija). Hormoni stitne su u redu.
Koja oralna kontracepcija bi bila najbolja za mene?