Kontracepcija

prestanak uzimanja pilula i izostanak menstruacije

manci

Poštovana doktorice,
nakon 6 godina prestala sam uzimati Logest, prije uzimanja pilula menstruacija je bila redovita
e sad, zadnja menstruacija je bila 2.5. (odnosno krvarenje nakon zadnjeg uzimanja pilula) i još je nema
bila sam kod svog doktora gdje je napravljen test trudnoće-negativan, rekao je da je sve u redu i da još treba pričekati(obavljen je vaginalni pregled bez ultrazvuka), nakon dva tjedna napravila sam kod kuće test koji je opet bio negativan tako da trudna vjerojatno nisam
nisam imala problema sa nuspojavama niti tjekom korištenja pilula niti nakon prestanka
zabrinuta sam i htjela bi na daljnje pretrege i ne čekati kako kako kaže moj doktor
mislite li da je to reakcija mog tijela zbog nagle promjene ili?
zanima me Vaše mišljenje
puno Vam hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Ne morate paničariti nakon prestanka normalna pojava dok se hormoni ne reguliraju.Ako bi izostala i ovaj mjesec napravite UZV

manci

Poštovani,
prošli tjedan mi je urađen ultrazvuk-diagnoza sekundarna amenoreja

nalaz : VUZ: uterus homogene strukture, 42*25*30mm
odboj endometrija homogen, tanak 1mm
lijevi ovarij miješane građe 20*24mm

ABD.UZ
desni ovarij solidan, 30*28mm
terapija cycloproginova 1 tableta dnevno

možete li mi pobliže prokomentirati nalaz
mene najviše zanima jajnik miješane građe-nešto sam čitala na forumu ali je slučaj drugačiji pa ga ne mogu uspoređivati sa svojim slučajem

puno Vam hvala na utrošenom vremenu,
pozdrav

Natalija Beljo, dr. med.

Riječ je o PCO jajniku (policističan) po nazivu i th koja je propisana, ne znam da li ste radili spolne hormone i i koja je faza ciklusa jer je E tanak 1 mm

manci

spolne hormone nisam radila, moj liječnik je rekao ako nakon što popijem tablete ne dobijem menstruaciju, da ću tek onda ić vadit spolne hormone
to je bio 73. dan ciklusa
u utorak sam popila zadnju tabletu i nisam još dobila menstruaciju-ja sam dobila dvije kutije cyclo-progynova (prvu sam završila u utorak) mene zanima, u slučaju da ne dobijem menstruaciju u 7 dnevnoj pauzi dali da nastavim uzimat i tu drugu kutiju pošto je moj liječnik cijeli mjesec na godišnem i neću moć ići vadit spolne hormone i pošto mu se toliko žurilo da mi nije odgovorio na moje pitanje koje sam postavila i vama
puno vam hvala

malena nesretnica

Poštovana doktorice, molim da mi odgovorite što prije. Naime, prije sam uzimala kontracepciju logest i zadnja menstruacija mi je bila 11.7, od toga datuma kad mi je došla menstruacija nisam uzimala više tablete. Imala sam jedan prekinuti odnos 30.7 s dečkom, on nije svršio u mene. A sada mi kasni menga i bojim se da nisam ostala trudna jer nemam nikakve simptome da će mi doći menga.

malena nesretnica

Evo opet ja, nadam se da ćete mi odgovoriti uskoro.
Danas ujutro sam napravila test za trudnoću i ispao je na sreću NEGATIVAN.
Al brine to što sam pročitala ovdje na forumu da test mogu raditi tek kad mi prođe 15 dana od spolnog odnosa, a meni je prošlo samo 11.
Tkođer me brine dal utječe na sam test to što sam tokom noći, točnije malo poslije 2 sata ujutro sam morala piškiti, a test sam radila sad ujutro sa novom mokraćom malo poslije pola 7, pa me zanima dal je ta nova mokraća sad ujutro bila dobra za ovaj test, ili sam se trebala suzdržati i ne piškiti tokom noći???
Molim vas da mi odgovorite jer jako paničarim i jako me strah da sam možda pogriješila. Inače, test sam pravilno napravila i ispo je negativan, al opet se brinem jer još uvijek nemam simptome moguće menstruacije.

Natalija Beljo, dr. med.

manci Nastavite ih piti neće se desiti ništa loše.

malena nesretnica Mjesečnica kasni jer ste prekinuli piti Logest tako da nema panike samo koristite kondom a ne prekinuti snošaj.

TAMARICA

Imam 21-u godinu,dobila sam u 14 godina i od kad sam dobila imam neredovne menstruacije. Imam odnose. Utvrdjeno mi je da imam mikrocisticne jajnike ali mi niko nikada nije rekao kako to da lecim i kako dolazi do pojave cisti na jajnicima. Pa ako bi vi mogli da mi pomognete bila bih vam zahvalna. Interesuje me da li ja sa ovako bolesnim jajnicima mogu da ostanem u drugom stanju ? Hvala

malena nesretnica

Evo opet ja, valjda nisam predosadna, al se još jako brinem jer nemam ni dalje nikakvih simptoma da bi mi mogla doći menaga.
Pa samo bi htjela još pitati, dal nakon što kasni menga 3 dana i onda taj treći dan sam napravila test za trudnoću 1 step , taj je bio najjeftiniji, koliko je taj test pouzdan???
U njegovim uputstvima piše da je taj test za rano otkrivanja trudnoće već u prvim danima izostanka menga, al svašta sam pročitala na internetu od žena koje govore kako taj test pokazuje lažne rezultate. Napravila sam ga ispravno, i bio je negativan, al bojim se i jako sam živčana i nervozna. Da napravim opet test??? Za koliko dana?

Natalija Beljo, dr. med.

TAMARICA naravno da možete ostati trudni samo će Vam trebati pomoć vašeg ginekologa. Liječenje je pomoću OHC ili gestagenima ,ali najbolje je da porazgovarate sa svojim ginekologom koji je najbolji način za Vas.

malena nesretnica Dok se Vi tako živcirate menga će samo još više kasniti.Testovi bili skupi ili jeftini ako se pravilno koriste su pouzdani. Ne trebate kupovati novi jer će mjesečnica doći

manci

Pozdrav!
...evo mene opet
nakon uzimanja obadvije kutija Cyclo-progynova krvarenje je nastupilo-zadnje je bilo 6.9. i od onda opet ništa
posjetila sam liječnika i on mi je prepisao Orgametril 2xna dan po 1 tableta, 6 dana i 3 kutije Cyclo-progynove(jer je to kao jedini način da imam menstruaciju)
e, sad on meni nije dao nikakvog odgovora zbog čega ja ne mogu na prirodan način imati menstruaciju
ja sam ga izričito pitala dali imam policističan jajnik (u nalazu je pisalo jajnik miješane građe) on je meni odgovorio da nemam i da jajnik miješane građe ne znači ništa loše i da to nije krivo što nemam manstruacije

Što se tiče PCO jedini simptom kod mene je izostanak menstruacije, inače na 168 imam 56kg, imam čisto lice, nemam problema sa dlakavošču i imam suhu kožu...
Hormone ću ić vadit na vlastito inzistiranje, liječnik mi nije uopće predložio...
Hoću li zauvijek morati piti tablete da bi imala menstruaciju? Je li moguće da nemam PCO i da je to razlog dugogodišnjeg uzimanja Logesta? Jako sam zabrinuta, pogotovo zato jer planiramo drugu godinu dijete ali nakon ovoga se bojim dali će to uopće biti moguće...

Puno Vam hvala na odgovoru
Lijep pozdrav

Natalija Beljo, dr. med.

Nemojte se brinuti kad napravite spolne hormone odnesite mu nalaz. Logest nije razlog što je mjesečnica sada takva, kad je janik PCO ne znači da nećete moći zanjeti. Kad dobijte nalaze hormona voljela bih da ih i meni prosljedite i dobar je znak da ipak na terapiju prokrvarite.

manci

Danas sam bila na pregledu kod jedne privatne liječnice. Utvrđeno mi je da su OBA jajnika policistična.
Zbunilo me to što je rekla da mi ona ne bi davala nikakve hormonske tablete, za sada i da misli da je najbolje da pričekam kakva dva mjeseca i onda ako ne bi bilo bolje da bi krenula sa terapijom. Ona mi je rekla da si kupim vitamine E i da za sada to uzimam. Misli da je to možda privremeno i da će se stanje možda popravit te da bi hormoni samo i dalje uspavali jajnike jedino što bi izazvali krvarenje. Kolko sam ja čitala, PCO nisu privremeni... neznam
Mene zanima kakvo je Vaše mišljenje, da pričekam dva mjeseca i pijem vitamine ili da počnem sa terapijom koju sam navela u prijašnjom postu ili nešto treće? Nekako Vama najviše vjerujem...

Još jednom hvala!

Natalija Beljo, dr. med.

Ja bih savjetovala da počnete sa kontracepcijom.

anjaa

Poštovana doktorice...
Imam 21 godinu. Prvu menstruaciju dobila sam sa 13 godina i od tada su mi menstruacije izuzetno neredovite (sa kašnjenjem i po 8 mjeseci).. sa 17 godina prvi put sam posjetila ginekologa koji mi je napravio ultrazvuk i utvrdio kako moji jajnici ne proizvode dovoljno progesterona te mi zbog toga stijenka maternice odebljava i izostaje krvarenje..dao mi je tablete dabroston,a nakon toga i yasmin kao kontacepcijsko sredstvo. .yasmin sam pila 3 godine (do svoje 20) nakon čega mi je ginekolog prepisao yaz kontracepciju uz objašnjenje da yaz ima manju dozu estrogena. Nekoliko mjeseci nakon početka pijenja yaza posjetila sam liječnicu opće prakse koja mi je rekla kako svakako trebam napraviti pauzu u pijenju kontracepcijskih tableta budući da ih pijem već gotovo 4 godine.. Poslušala sam njezin savjet i prestala piti kontracepciju prije 2 mjeseca.. Menstruaciju naravno još uvijek nisam dobila (dakle kasni 2 mjeseca). Imam odnose ali uvijek uz korištenje prezervativa. Moje pitanje je zapravo što da napravim.. Trebam li pričekati još koji mjesec da vidim hoću li dobiti ili bi trebala posjetiti ginekologa i reći da sam praktički na svoju ruku prestala uzimati kontracepciju iako mi on to nije savjetovao i tražiti od njega ponovno dabroston..i što zapravo znači to da moj organizam ne proizvodi dovoljno progesterona?Hvala na odgovoru..

Natalija Beljo, dr. med.

Kada prekinete piti OHC zna se dogoditi da mjesečnice izostaju, savjetoval bih da se javite svom ginekologu da napravi UZv jer je kod Vas vjerojatno riječ o PCO jajnicima. Kada pijete OHC možete ju piti 5 godina bez pauze jer je niskodozirni.

anoni

Poštovana,
Pijem logest 2 godine, i počela sam ih piti prvenstveno zbog bolnih menstruacija, nisam imala nikakve nuspojave.
Ali evo već dosta dugo imam smanjenju želju za seksom, ispočetka to nisam primjetila, ali sve sam svjesnija da je to zapravo
istina, nemam ama baš nikakvu želju za seksom i to me jako muči u zadnje vrijeme, dečko ima razumijevanja i shvaća, ali to mene muči i mislim da ništa drugo nije uzrok.
Zato bi sada htjela prestati piti tablete. Znam da postoji mogućnost da će moje M biti opet bolne, ali mislim da ću preživjeti taj jedan dan u mjesecu više nego
ovu trenutnu nezainteresiranost za seksom, jer mi je to već postao psihički problem (mislim nisam ja sad u nekoj depresiji, ali jednostavno bi htjele imati život).
Sada sam na sredini kutije, pa kad završim smijem li jednostavno ne početi s drugom kutijom, i što mogu očekivati kao razlog ne uzimanja druge kutije (kašnjenje M, povećanje krvarenja ili obrnuto i sl.). Moram li kod svog ginekologa na pregled (bila sam na zadnjem pregledu u listopadu 2010.)? A iskreno neznam ni sama razlog zašto ga nisam pitala za savjet jer je inače odličan ginekolog, vjerojatno jer sam to stalno odgađala

Natalija Beljo, dr. med.

Upravo kako ste napisali prestankom pijenja vračate se na staro šta se tiče M.

Postovana,

javila sam Vam se nedavno vezano za izostanak menstruacije nakon redovnog uzimanja Logest. Menstruacija je trebala biti 17.12.
Test na trudnocu je bio negativan. Bila i na ginekoloskom pregledu (na koji isla da budem mirnija kako mi i Vi savjetovali) koji je uredan,
a ultrazvukom utvrdjeno da je endometrij vrlo, vrlo tanak pa je zakljucak da je duze koristenje Logesta uzrokovalo tanak endometrij i izostanak menstruacije.
Ginekolog se dvoumio da li pricekati ili odmah preci na terapiju Cyclo-Progynova. Nisam jos pocela koristiti terapiju iz razloga sto cekam nalaz hormona koji je u
medjuvremenu takodjer napravljen zbog kronicnog stresa kojem sam u poslijednje vrijeme izlozena.
Dobila i informaciju da i alternativni pristup - caj od virka ili virkuta pomaze pri lijecenju sekundarne amenoreje pa Vas lijepo molim za Vase misljenje za gore navedeno tj.
da li da odmah zapocnem sa terapijom hormona ili da pricekam i u medjuvremenu pijem caj.
Takodjer molim Vasu informaciju vezano za caj od virka.

Zahvaljujem.

Zahvaljujem na odgovoru i pomoci.