Kontracepcija

yasmin

haira

Hvala jos jednom na odgovoru i strpljenju koje nam svakodnevno pruzate!
Jedini je problem u tome sto sam na putu i ne mogu nikako napraviti uzv. Da bih si smirila savjest, kontaktirala sam svog ginekologa sva u panici na sto me je on prekinuo usred monologa i rekao da pilule nisam pocela "pogresno" uzimati (s prvim danom tog krvarenja) , da mi je to oskudno krvarenje poslije Provere (abrupcijsko krvarenje, a ne menstruacija kako se pocesto pogresno govori) u redu jer mi je sluznica maternice na uzv bila jako tanka te da mi je kontracepcija pouzdana. Sad vi meni recite tko je ovdje "lud"? big-smile Biste li se mogli sloziti s njim?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Krvarenje nakon gestagena naziva se prijelomno a ne abrupcijsko krvarenje.
On bolje pozna vaš ginekološki status i vaše nalaze. Njegove konstatacije su možda u pravu. Ja ih nisam opovrgavao nego sam vam rekao da bih
Ja napravio uzv pregled da se vidi da lije bila menstruacija ili ne. Samo je u tome riječ. Pošto niste u stanju obaviti uzv pregled postupite kako vam je savjeoao.
Nadamo se da ste započeli pilule uzimati u pravom dijelu ciklusa.

Eleonora5

Poštovani,
zanima me utječu li Lecitone kapsule na djelotvornost Yasmin pilula, nisam našla u uputstvima da bi mogle utjecati, ali za svaki slučaj pitam. Radi se o vitaminima za poboljšanje koncentracije i pamćenja i sadrže: vitamine E, C, B12, Tiamin, Riboflavin, Niacin, Piridoksin, Folate, Biotin i Pantonensku kiselinu.
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne utječu, dakle ne umanjuju zaštitno djelovanje pilula.

haira

Postovani, nakon zavrsene kutije Yasmina, dobila sam krvarenje kao i uvijek do sada-4.dan od zadnje tablete i ono je trajalo 4 dana, srednjeg intenziteta, nije dolazilo 'u valovima' kao poslije Provere, vec bas kako i treba. Zapocela sam s novom kutijom nakon sedmodnevne pauze i sve po pravilima uzimam. Posto sam imala krvarenje kad sam i trebala i posto nije bilo isprekidano, biste li mi sada mogli umiriti dusu i reci da je sve u redu odnosno da se ne trebam plasiti jesam li u drugom stanju? Hvala Vam od srca na svakom odgovoru i lijep pozdrav, doktore!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da je sve u redu. Ne brinite.

missixty3

Poštovani,
pijem Yasmin vec treci mjesec,redovito.Sinoc (11i dan ciklusa koji obicno traje 30 dana) decko je prvi put ejakulirao u mene.Svjesna sam da Yasmin sprijecava ovulaciju,no postoji li ikakav rizik s obzirom da pijem tablete samo 3 mjeseca?
Unaprijed se zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne postoji. Ne brinite. Zaštita je dovoljna.

djurdjica_9

Postovani, popila sam tabletu u 19.30, a oko 22 h je nastupio proljev. Obzirom da neki ginekolozi spominju apsorpciju nakon 2, a neki nakon 4 h, zanima me trebam li nesto poduzimati? Naglasavam da mi je bila zadnja tableta tako da ne postoji mogucnost uzimanja zamjenske tabete. Trebam li skratiti pauzi za dan? Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pošto je zadnja tableta ne trebate ništa poduzimati. Ne brinite.

haira

Postovani, nakon uradenog testa na vitaminsko mineralni status, utvrden mi je ozbiljan deficit vitamina A i probavnih enzima. Savjetovano mi je da od Twinlab-a uzmem Astaxanthine i probavne enzime. Znate kako na internetu pise svatko nestrucan i svakojake kontradiktornosti pa zelim Vas strucan odgovor na pitanje utjece li sto od navedenog na djelovanje kontracepcije, konkretno na Yasmin? Srdacan pozdrav i veliko hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Navedeni vitamini ne umanjuju učinak pilula.

ivana199015

Poštovani!
Pijem Yasmin već nekoliko godina, i sad se prvi put susrećem s jednim problemom. Uvijek ga redovno pijem, ali sam se sada evo našla u situaciji kada to nije bilo moguće. Nisam bila u mogućnosti tokom sedmodnevne pauze otići u ljekarnu i kupiti sljedeće pakiranje. Prvu sam tabletu trebala popiti u subotu, no kako nisam mogla, popila sam je tek u nedjelju oko 21h. U knjižici sam vidjela da ako se preskoči tableta u prvom tjednu da treba popiti čim se sjeti, pa makar i dvije ako tako slijedi. Tako sam i napravila, U nedjelju popila dvije odmah, a sljedeću u ponedjeljak prijepodne.
Zanima me samo još vaša potvrda dali sam dobro napravila? I dali je potrebna dodatna zaštita duže od 7 dana? Ili se pak trebam javiti liječniku? Nisam se još nikada našla u ovoj situaciji pa nisam sigurna niti što je ispravno 100%.
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dobro ste postupili. Dodatna zaštita reda radi kroz sedam dana, jer ipak se radilo o prvoj tableti a ne šestoj ili sedmoj.

velandra

Htjela bih preci s yasimina na logest zbog financija (Logest je sada stavljen na recept i kosta oko 30 kn, a yasmin je 120kn). S yasminom nisam imala problema, pijem ga oko 5 godina. Mada, imala sam povecani broj gljivicnih infekcija rodnice. Biste li preporucili prelazak?
Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Probajte. Mada sam pobornik krilatice; tim koji pobjeđuje se ne mijenja.

zegarac348

Postovani, imam problem koji me muci evo vec dve nedelje.
Imam 28 godina, pre 2 meseca radila sam apsolutne sve nalaze (krv, urin, sve hormone, koagulaciju, protrobinsko vreme...) i sve je ok.
Pijem Yasmin vec dve i po godine. 25.5. sam zaboravila tabletu (12. u pakovanju), pa sam 26.5. popila dve odjednom i nastavila drugu kutiju bez pauze (jos ga pijem).
9.6. sam radila test na trudnocu i bio je negativan.
Zbog svraba, na svoju ruku sam 10.6. pocela koristiti Kanesten vaginalete (3/1) i od 11.6. do evo i danas ja imam krvarenje koje ne prestaje.
U pocetku je bilo pomalo, cudno, vise braon, neprijatnog mirisa, da bi proslo sve faze - obilno, cista krv, pa slabije, pa kao da presataje...
Znaci danas je vec 3. nedelja kako ono ne prestaje.
Sta da radim? Da li je to normalno zbog ove druge kutije koju uzimam bez pauze?
Zvala sam ginekologa, ali su mi pregled zakazali tek za 10 dana...
Hvala unapred.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno je zbog uzimanja druge kutije koju ste tak uzimali.
Trebalo bi prestati za koji dan.

Dulcinea1787

Našla sam i ovu informaciju na stranicama poliklinike Harni.

...želite pomjeriti mjesečnicu: Da bi kontracepcijska zaštita ostala očuvana, ciklus možete skratiti najviše za dva dana, i to tako šte ćete izostaviti dvije posljednje tablete. Ukoliko ciklus želite produžiti jednostavno nastavite uzimati tablete iz slijedećeg pakiranja i to onoliko dana koliko želite produžiti ciklus. Ovo pravilo vrijedi samo za jednofazične preparate (sve tablete su istog izgleda i boje u pakiranju). Ako su tablete u Vašem pakiranju različite boje, onda se radi ili o tricikličnom (tri boje) ili dvofazičnom (dvije boje) preparatu. U tom slučaju, ako želite produžiti ciklus, nakon 21. dana uzimate tablete samo iz posljednje faze!

Pa neznam što je bolje? Preskočiti pauzu ili na ovaj način samo produžiti uzimanje jedan ciklus prije?
I je li mogu samo tako prekinuti tu drugu kutiju usred uzimanja tableta?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Osobno smatram da je bolje preskočiti pauzu i uzimati u kontinuitetu dvije kutije zaredom zbog zaštite od trudnoće.
Onaj način da popijete jednu kutiju i od druge pola nije baš uobičajan i nije dovoljna zaštita kao i to da to krvarenje koje nastupi nakon te polovice kutije traje duže vrijeme.