Kontracepcija

Zaboravljena pilula

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana kikky, nastavite s uobičajenim uzimanjem po jedne tablete, zaštita se neće smanjiti. Nije potrebna dodatna tableta zbog mekše stolice, niti je potrebna dodatna zaštita.

kikky9

Poštovani Doktore,
Najprije ogromno hvala sto meni, a i svima ovdje tako ljubazno uvijek odgovarate na pitanja. Iako su neka ponekad nelogična i panična, ali hvala sto uvijek nađete pravu riječ.

Prije nekoliko postova sam Vam napisala da sam kratila pauzu i bila tri dana na pauzi, umjesto 4, tj pila sam 3 dana bijele Yaz placebo tablete ( a ne 4)- napominjem kako sam menstruaciju normalno dobila, jesam li tijekom ciklusa normalno zaštićena (unatoč tome sto na pauzi nisam bila puna 4 dana vec 3)?
S novom kutijom Yaza sam započela nakon 3 bijele tablete iz prošlog blistera (a ne 4 kako je predviđeno).
Igra li to kakvu ulogu i treba li dodatna zaštita (prezervativ) u ovom ciklusu?

Opet, najljepša hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako se pauza (placebo) skrati ili preskoči zaštita se ne smanjuje. Nije potrebna dodatna zaštita. Kontracepcijska učinkovitost se može smanjiti samo u slučaju produženja pauze.

kikky9

Pozdrav, i još jedno pitanje, jučer(subota) sam popila tabletu u 16h popodne, a danas (nedjelja) u 8 ujutro (sutra- u ponedjeljak planiram isto tako u 8 ujutro)- a nastavila bih s tim jutarnjim terminom i dalje. Jel zaštita ostaje sigurna? S obzirom na mijenjanje termina.

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštita se neće umanjiti. Tek kašnjenjem više od 12 sati s uzimanjem tablete može doći do smanjenja zaštite.

kikky9

Da, razumijem, no posto sam u subotu pila u 16h tabletu a u nedjelju u 8 ujutro ( i tako nastavila i danas), jesam li trebala i jučer (u nedjelju ) piti po toj shemi u 16h? Ili je ova promjena termina u redu? Računa se 24 sata od zadnje tablete koja je bila u nedjelju ujutro u 8h??

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštita se nije smanjila. Možete nastaviti s uzimanjem tableta u terminu koji Vam više odgovara. Ništa se neće desiti.

kikky9

Doktore,
Budući da se meni Sad u ovom ciklusu dogodilo da sam pila nekad po dvije tablete u danu pa jednu pa čak jedan dan i po tri (ne znam ni objasniti kak se to dogodi), jednostavno sam totalno izgubljena zahvaljujući radnom vremenu- konkretno danas sam popila 3 :/ sto sad dalje?
Je li to brijanje nešto naskodilo?
Ukoliko npr sutra budem imala odnos, trebam li ujutro popiti 1 ili vise tableta da bih održala hormonalnu ravnotežu, točnije da bih bila zaštićena prilikom odnosa?
I ako je došlo do hormonalnog disbalansa sto bi to značilo? Općenito sto je hormonalni disbalans? Znaci li on ako sam danas popila 3 tablete Yaz a sutra jednu da sam sutra manje zaštićena ili nezasticena?
Trebam li (ako sam danas popila 3 tbl sutra uzeti jednu, a uzimam i u obzir da sam kroz cijeli ciklus praktički brljala jednu pa dvije pa jednu tbl Itd)
Definitivno još kad popijem jednu kutiju, uzet ću drugi vid kontracepcije, možda čak i one flastere ili ako imate neku preporuku? Očigledno da mi ne pasu vise kombinacije s tabletama i da me to buni.

Ako možete- bila bih zahvalna da mi pojasnite kako se sad to manifestira u mom organizmu ako sam već kroz 10ak dana pila 1 pa 2 pa 1 pa danas čak 3 tablete... kako dalje? Sto ako sutra bas budem imala odnos?

Najljepša hvala, as always.

Ivo Balenović, dr. med.

Hormonski disbalans je hormonska neravnoteža. Kod redovitog uzimanja kontracepcije u organizmu je konstantna razina hormona i to sprječava ovulaciju. Neredovitim uzimanjem tableta koncentracija hormona je jedan dan viša, drugi dan niža, ali bez obzira na to ovulacija će i dalje biti blokirana. Da bi došlo do ovulacije potrebna je idealna fiziološka fluktuacija hormona.

kikky9

Sto sad učiniti u ovom mom slučaju? S obzirom na kompletno brljanje s tim Yaz tabletama od početka ovog ciklusa? Pila sam po jednu pa dvije pa jednu pa danas tri... trebam li sutra samo jednu popiti? Ona je dovoljna za zaštitu?

Kod mene nije problem sto nisam popila tabletu, nego sto popijem višak. Već po ne znam koji put.

kikky9

U prijevodu, molim za pomoć- sto mi je činiti za dalje...? Jesam li ja narušila hormonalnu ravnotežu u vidu zaštite, treba li dodatna ?

Ako sam danas te tri popila tablete, a sutra planiram imati odnos trebam li popiti jednu ili vise tableta kako bih bila sigurna?

kikky9

I smatra li se moje uzimanje tableta (unatoč tome sto sam zapravo u nekim danima pila višak tablete) redovitim ili neredovitim?

Molim Vas za savjet kako dalje i sto primjerice učiniti već sutra, u vidu uzimanja Yaz tableta ako sam danas popila tri? A zapravo mi je cijeli ciklus tako stalno bio zbrljan; dakle- nigdje nisam zaboravila tabletu nego ja iz neke nesigurnosti popijem dodatno.

kikky9

Isprika na smetnji, molila bih Vas odgovor- ako je ikako moguće vezano uz prethodno gore napisano.

I ogromna hvala u ime svih djevojaka i žena kojima zaista, vjerojatno ni sami ne znate koliko pomažete!

kikky9

Poštovani Doktore,

Molila bih Vas za odgovor, oprostite na silnim postovima, ali paničarim pa bih Vas molila da mi odgovorite.

Unaprijed hvala!!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uzimanjem po jedne tablete svaki dan. Zaštita nije smanjena bez obzira što ste uzeli tri tablete u jednom danu. Zaštita se može smanjiti u slučaju preskakanja tableta.

Dada0805

Poštovani, pijem Logest već godinama a od slijedećeg ciklusa prelazim na Seasonique. Danas (srijeda) sam popila zadnju tabletu u pakiranju i sad bi trebala slijediti pauza od 7 dana. Međutim, inače zadnju tabletu uvijek popijem u četvrtak tako da sam očito u ovom ciklusu negdje popila 2 tablete. Je li dovoljno samo da s novim tabletama počnem idući četvrtak umjesto u petak ili je potrebno učiniti nešto drugo?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, počnite s novim tabletama u četvrtak. Ništa se ne može desiti.

Ichbin

Postovi doktore, sutacija je pomalo konfuzna ali cu pokusati objasniti. Zbig stresa u tadnjih nekoliko dana zaboravila sam popiti 15 tabletu te sam je popila 24h sa zakasnjenjem zajedno sa 16. Nakon toga, opet sam zaboravila popiti 19 tabletu ali nju nisam nadoknadila vec sam tu 19 uzela 20tog dana, zatim 20 tabletu uzela 21 dan i 22 dan sam popila 21 tabletu. Sinoc je pocelo krvarenje pretpostavljam da je probojno. Menstruaciju uvijek dobijem 4 dan pauze. Mogu li ja skratiti pauzu i piti po 2 tablete dnevno da probojno krvarenje prrstane? Hocu li u tom slucaju dobiti menstruaciju ili skratiti trajanje? I je li zastita smanjena?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je krvarenje nastupilo nakon zadnje tablete, redi se o prijelomnom (menstruaciji). Najbolje odraditi 7-dnevnu pauzu, pa nastaviti s uobičajenim uzimanjem tableta.

Ichbin

Postovani, menstruaciju sam dobila prvi dan pauze, inace to bude 4 dan. Zaboravila sam 19 tabletu, i nastavila piti. Pisala sam Vam o tome rekli ste da nije probojno krvarenje. Trebam poceti s novom kutijom u subotu ali tablete ce stici u apoteku tek u ponedjeljak. Mogu li kasniti 2 dana i postiji li mogucnost trudnoce tada ako bude bez ejakulacije?