Putnička i tropska medicina

obavezno cjepljenje

masa7

Poštovani,

zanima me za koje od navedenih zemalja je prije puta potrebno primiti cjepivo te koje?
Sri Lanka, Madagaskar, Jamajka i Hawaji.
Također jel potrebno uzimati kakve tablete za prevenciju bolesti?

Hvala na odgovoru.

Vladimira Lesnikar, dr. med.

Niti za jedno od navedenih područja nije potrebno obvezno cijepljenja, dakle, niti jedna od navedenih zemalja ne zahtjeva obvezno cijepljenje pri ulasku na njeno područje ako prije toga niste boravili u području gdje ima oboljenja od žute groznice (neke zemlje Afrike i Južne Amerike). Kako u Vašem upitu nema dovoljno podataka o tome kada putujete u navedena područja, koliko ćete dugo boraviti i koja je svrha putovanja, teško je procijeniti kojim zdravstvenim rizicima možete biti izložena. Tijekom boravka u Sri Lanki i Madagaskaru potrebna je prevencija malarije. Tablete mefliquina, doxycyclina ili atovaquon-proguanila djelotvorne su u oba područja. O vrsti lijeka za koju se odlučite, ovisi koliko dana prije puta treba započeti terapiju, način uzimanja i koliko dugo nakon povratka iz malaričnog područja treba uzimati lijek. Svakako je potrebna i zaštita protiv insekata repelentima (Autan). Prije puta provjerite dali ste redovito cijepljena protiv tetanusa zbog mogućih povreda.
Ako Vas zanimaju detaljnija uputstva potrebno je navesti više podataka.