Rak debelog crijeva

ADENOCARCINOMA COLI. DUKES B.

Artwork

Postovani, molio bih za detaljno objašnjenje sljedećeg opisa (koliko je to moguće)!!

OPIS:

1.
Isječak debelog crijeva dužine 21 cm. Na 0.6 cm od bližeg distalnog) resekcijskog ruba nalazi se ulceroinfektivna tumorska tvorba 6:5:1,4 cm,koja zauzima 2/3 cirkumferencije debelog crijeva.Histološki nalaz odgovara umjereno diferenciranom adenokarcinomu koji prožima sve slojeve stijenke i širi se u okolno masno tkivo. Izražena dezmoplastična reakcija strome koja je prožeta miješanim upalnim infiltratom. Suspektna žarišta vaskularne infiltracije. Resekcijski rubovi debelog crijeva, vrh mezokolona te cirkumferentni, duboki resekcijski rez bez tumora. U okolnom masnom tkivu 13 limfnih čvorova bez tumora.

2.
Prstenasti isječak tkiva promjera 2.5 cm,dužine do 1 cm, u bazi prožet metalnim kopčama. Histološka stijenka debelog crijeva bez tumora.
U primljenom materijalu nalaz odgovara adenokarcinomu debelog crijeva, Dukes B,Aster-Coller B2, pT3NO.

Mom ocu je odstranjeno 21 cm debelog crijeva bez metastaza u okolno tkivo i limfne čvorove! Molio bih vas da mi objasnite ovaj zadnji dio jer nisam uspio naći nista o tome (pT3NO) kao i sve ostale korisne informacije oko ovog tumora (tražio sam po vašem forumu i našao dosta informacija ali ne i ono što me najviše zanima)!!

Moje isprike ako je ovo već negdje objašnjeno a da nisam primjetio. U tom slučaju molio bih vas da ostavite link i stvar je rijesena!!

Hvala unaprijed!!

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

pT3 N0 je oznala stupnjevanja proširenosti tumora prema TNM(t-tumor, N-limfni čvorovi/nodes, M-umetastaze udaljene) sustavu koji je danas prihvaćen u cijelom svijetu i najobjektivniji je način stupnjevanja proširenja tumor ai daje najbolje pokazatelje za prognozu i potrebno daljnje liječenej. T3 znači da je tumor prodro korz sve slojeve stijebke crijeva i zahvatio okolno masno tkivo, ali nije zahavtio niti jedan od okolnih organa. N0 znači da tumor nije metastazirao u limfne čvorove, u datom slučaju u 13 nađenih i pregledanih limfnih čvorova nije u niti jednom nađeno metastaza. Prognoza je u datom slučaju osrednja, izgledi su za preživljenje 5 i više godina bez povrata bolesti oko 60%. Vaš onkolog će vidjeti da li postoji još neki loš prognostički pokazatelj i u tomslučaju će preporučiti dodatnu, adjuvantu kemoterapiju. savjetijem vam da ju prihvatitie jer se izgledi mogu poboljšati za oko 10-20%.