Rak debelog crijeva

molim za odgovor

elena***

Moj tata je operiran 28. 06 ove godine....Adenocarcinoma sigmae arising in adenoma tubulovillosum, makrosposki nalaz operativni materijal je resekciran deo debelog creva duzinom 10.5 sm i mezocolon duzinom 4sm. Na 3.5 sm od blize resekcione ivice vidi se polipovidna formacija dimenzije 2,5x2.5sm prikljepljena na shirokoj osnovi od 1, 6 smmakroskopski na disekciji tumur prodire do tunici muskularis..Iz perikomicno mrsno tkivo izdvojeni su 3 limfna cvora, Za patohistoloshku analizu uzeti su 6 primeroka,
Mikroskopski nalaz: to je adenocarcinom na debolocrevnu ligavicu razvijen na podlogi maligniziranog tubuloviloznog adenoma.
Karcinom raste infiltrativno so izbutkuvani margini pri sto zahvaca i muskulni sloj .U izdvojenih 3 limfna cvora nema metastatske depozite.
Naod dostavljenog materijala odgovara za adenocarcinom,G2 stepen na disferencijacija so uslovni postoperativni klinicki stadium 1.
pTNM=pT2 pN0 pMx ,Dukes MAC, pR0,pL0 PV0
tumor markere 2 dana pre operacije su bile u granici normale,na ultrazvucnog pregleda abdomena nema metastaze. na rtg pulmo nema metastaze........u Skoplju onkolog je rekao da nema potrebe od hemoterapije........samo kontrole na 3 meseca, ali mene plasi to sto je carcinom ushao u muskulan sloj creva , pa vas molim da mi odgovorite koja je prognoza i vase mishlenje o hemoterapiji u ovom slucaju, tata je 69 godina ali je vitalan sportski covek.....na zdravoj ishrani.......pozdravljam vas iz Skoplja.......

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vašeg oca se radi o zloćudnom tumoru debelog crijeva koji je djelomično urstao u stijenku crijeva ali ju nije probio.Također nije metastazirao u limfne čvorove. Izgledi su dobri. Vaš otac ima oko 91% izgleda da bez ikakavog liječenja preživi 5 i više godina. Dodatnom kemoterapijom se ti izgledi ne bi nimalo poboljšali. Prema tome vaš vam je onkolog u Skopju ispravno savjetovao.