Rak debelog crijeva

adenocarcinoma colonis

Martina

Poštovani,
Moja svekrva je nedavno operirala tumor na debelom crijevu. Dijagnoza je bila adenocarcinoma colonis (Dukes B dobro diferencirani).

Makroskopski opis: Materijal je isječak debelog crijeva sa caekumom i ascendensom duljine 32 cm te s 10 cm ileuma. U cekumu je tumorska egzlcerirana tvorba promjera 3,7 cm, a iz okolnog masnog tkiva izolirano je 15 limfnih čvorova promjera do 1,2 cm.
Mikroskopski opis: Tumorska tvorba građena je od atipičnih žljezdanih formacija obloženih s atipičnim žljezdanim epitelom. Tumorsko tkivo prožima sve slojeve stijenke, ponegdje uz žarišta nekroze te uz upalni infiltrat. Resekcijski rubovi i limfni čvorovi bez malignih infiltrata.

Molim Vas da mi odgovorite kakva je prognoza i da li će biti potrebno zračenje , kemoterapija ili uzimanje nekih lijekova. Da li je operacija bila na vrijeme. Također molim da mi napišete da li je potrebno mijenjati način prehrane i način života nakon što se oporavi od operacije.

Zahvaljujem se i srdačno Vas pozdravljam.

Martina

PS. Moja svekrva ima 77 godina i inače nema drugih zdravstvenih problema. ( Prethodno je imala nedostatak željeza u krvi).

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vaše svekrve radi se stadiu bolesti IIA po TNM sustavu. Obzirom na visoku dob nije potrebno dodatno liječenje bilo kemoterapija, bilo zračenje. Prehrana treba sadržavati malo životinjskih masti, a mnogo žitarica i povrća bogatog vlaknima.

Martina

Poštovani gospodine Prim.mr.sc.Rudolf Tomek,

Zahvaljujem se na Vašem odgovoru i srdačno Vas pozdravljam.

S poštovanjem,

Martina

neno

Poštovani

moj djed je nedavno operirao tumor na debelom crijevu
patohistološka dijagnoza je Adenocarcinoma colonis (DUKES B, Astler-coller B2, TNM:T3, NO, Mx)

Materijal
1.Dio rektuma i sigme
2.Resecirani prstenovi

Mikroskopski opis:
Materijal je resecirani dio debelog crijeva duljine 16cm gdje se na 3 cm od aboralnog resekcijskog ruba nalazi dijelom polipoidan a dijelom ulceriran tumor duljeg promjera 5 cm. Tumor gotovo u potpunosti obliterira lumen a zauzima čitavo cirkumferenciju crijeva. Tumor je histološki građen od atipičnih žljezdanih formacija koje su obložene atipičnim cilindričnim epitelom. U masnom tkivu debelog crijeva nađeno je ukupno 10 limfnih čvorova promjera do 1 cm. U čvorovima nema tumorskog tkiva. Rubovi resekcije urednog su izgleda.

Materijal su resekcijski prstenovi debelog crijeva bez patoloških promjena

Molim Vas da mi odgovorite kakva je prognoza i da li će biti potrebno zračenje , kemoterapija ili uzimanje nekih lijekova. Da li je operacija bila na vrijeme. Također molim da mi napišete da li je potrebno mijenjati način prehrane i način života nakon što se oporavi od operacije.

Zahvaljujem se i srdačno Vas pozdravljam.
PS. Djed ima 74 godine i nikakvih drugih zdravstvenih problema
Neno

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Operirani bolesnici s rakom debelog crijeva stadija T3 N0 M0, kao što je i vaš djed, prežive 5 godina nakon operacije u oko 60%-65% slučajeva. Iz navedenih podataka nije jasno na kojem se dijelu debelog crijeva tumor točno nalazio, rektum ili sigma, a o tome ovisi da li je potrebno dodatno liječenje ili ne. Ako se nalazio u rektumu(do 16 cm od anokutane granice) tada je najvjerojatnije potrebna adjuvantna radioterapija i konkomitantna kemoterapija, a ako se nalazio na sigmi tada je potrebna samo adjuvantna kemoterapija. Međutim to će procjeniti liječnik specijalist radioterapijski i internistički onkolog. Svakako vam savjetujem da odete na konzultacije onkologu.

Prim. mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Operirani bolesnici s rakom debelog crijeva stadija T3 N0 M0, kao što je i vaš djed, prežive 5 godina nakon operacije u oko 60%-65% slučajeva. Iz navedenih podataka nije jasno na kojem se dijelu debelog crijeva tumor točno nalazio, rektum ili sigma, a o tome ovisi da li je potrebno dodatno liječenje ili ne. Ako se nalazio u rektumu(do 16 cm od anokutane granice) tada je najvjerojatnije potrebna adjuvantna radioterapija i konkomitantna kemoterapija, a ako se nalazio na sigmi tada je potrebna samo adjuvantna kemoterapija. Međutim to će procjeniti liječnik specijalist radioterapijski i internistički onkolog. Svakako vam savjetujem da odete na konzultacije onkologu.