Rak debelog crijeva

Adenocarcinoma colonis rectosigmoidei gradus II

all4

Poštovani,
nedavno mi je otac ( godiste 1957) naglo se oprerisao jer je imao bolove u stomaku, i sada kazu da je rak debelog crijeva. Ovo nalaz koji smo dobili:
Adenocarcinoma colonis rectosigmoidei gradus II ( p T 3, p N0). Dukes modificirano po Astler-Colleru stadijum B2. Microthrombosis vasorum parietis colonis cum perforatione patietis colonis subsequente peritonitis visceralis purulenta . Diverticulum II colonis rectosigmoidei.

Šta ovo znaci, i koja terapija slijedi...

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Kod vašeg oca se radi o karcinomu/raku debelog crijeva koji je doveo do perforacije crijeva i prodora sadržaja crijeva u peritonealnu/trbušnu šupljinu s posljedičnom upalom. Premda se, prema nalazu koji ste naveli, rak nije proširio u limfne čvorove(N 0) zbog perforacije i tumora koji je zahvatio sve slojeve stijenke crijeva(T 3), radi se o nešto povećanom riziku pojave bilo metastaza bilo loklanog recidiva bolesti. Bolesnici sa stadijem B preživljavaju 5 godina u 55% do 67% slučajeva. Zbog toga bih vam svakako savjetovao da oca odvedete onkologu na pregled i da bude podvrgnut adjuvantnoj kemoterapiji(liječenju citostaticima).