Rak debelog crijeva

Prevencija

Dalija

Poštovani,
imam 37 godina i teško obiteljsko nasljeđe što se tiče karcinoma debelog crijeva. Tata mi je dva puta imao karcinom debelog crijeva, trenutno ima stoma vrećicu, a njegov brat je od iste bolesti umro. Tat je prvi put operiran od raka deb.crijeva u dobi od 40 godina. Što trebam učiniti od preventivnih pregleda i kojom dinamikom obavljati kontrole da bih barem pravovremeno odreagirala ukoliko se nešto pojavi?

Hvala unaprijed,

D.

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Jedini način su periodični kolonoskopski pregledi. Preporučam vama da odete na pregled gastroenterologu i/ili onkologu i upoznate ga sa svojim problemom. Tada će biti učinjena prva kolonoskopija i prema nađenom stanju biti će određeni vremenski razmaci u kojima će se raditi sljedeće kolonoskopije.