Rak debelog crijeva

PSA Problem

Nedavno sam obavio PSA kontrolu, zbog simptoma koje imam. PSA je iznosio 2,69 ng/ml. Simptomi koje sam poceo primjecivati kod sebe, su izostanak erekcije, izostanak i jutarnjih erekcija, kod mokrenja, na kraju ne bih mogao istisnuti zadnjih 10-tak kapljica, u biti oslabljen mlaz. Sve me je to zabrinulo, te sam potrazio pomoc kod svog lijecnika. Obavio sam PSA i prema skali za moju zivotnu dob je povisen ( 39 godina) Jako sam zabrinut, zbog simptoma oko izgubljene erekcije, nezainteresiranosti za sex, i samog nalaza PSA.
(Prije mjesec dana prebolio sam upalu pluca, te u roku od dva mjeseca obavio dva puta rtg pluca, koristio sumamed) Narucio sma se kod urologa, ali to se ceka po 2 mjeseca. Sto da cinim? Zabrinuti

Mr. sc. Rudolf Tomek, dr. med.

Već sam više puta naveo da nije moguće postavljati dijagnoze i preporučati liječenje samo na temelju opisa simptoma od strane bolesnika, a bez pregleda liječnika i rezultata ostalih potrebnih pretraga. Mogu vam reći samo sljedeće: vaš PSA je tek neznatno povišen u odnosu na staistički prosjek za dob(2,5 ng/mL) i mala je vjerojatnost da se radi o zloćudnom tumoru(oko 10%-15%). Međutim, ostali simptomi koje navodite ipak upućuju da postoji određeni problem u području donjeg dijela urinarnog trakta. Savjetujem vam svakako da se javite urologu na pregled koji će utvrditi o kojem se problemu radi. Ako živite u manjem mjestu, pokušajte se predbilježiti za pregled urologa u nekom od većih centara. Možda se tamo manje čeka.